Agjencia Zhurnal.KS
Bota Shëndetësi

COVID-19: Vullnetarët e parë përshkruajnë efektet anësore të vaksinës së Pfizer – çfarë të presim

Pandemia e coronavirusit mund të jetë në përfundim falë një vaksine të zhvilluar nga kompanitë farmaceutike, Pfizer dhe BioNTech.

Vaksina ‘historike’ u tregua e efektshme 90 për qind në parandalimin e njerëzve nga marrja e virusit. Nëse vaksina kalon të gjitha kontrollet e sigurisë, do të ketë implikime të thella për menaxhimin e virusit.

Pyetjet kritike mbeten ende, jo më pak rreth efikasitetit afatgjatë të vaksinës, por informacione të reja në lidhje me vaksinën kanë dalë në dritë. Vullnetarët e parë që marrin vaksinën e re premtuese kanë përshkruar një sërë efektesh anësore. Ata treguan se vaksina e Pfizer ka ngjashmëri me vaksinën e gripit, me efekte anësore që përfshijnë kokëdhimbje dhe dhimbje në muskuj.

Vullnetari Glenn Deshields, 44 vjeç, nga Austin, Texas, e përshkroi atë si “një dhimbje koke e rëndë nga pirja”, por tha që simptomat u larguan shpejt. Një tjetër vullnetare, 45-vjeçarja Carrie nga Missouri, tha se ajo kishte një dhimbje koke, ethe dhe dhimbje trupi, pas vaksinimit të parë në shtator. Efektet anësore duket se u intensifikuan pas dozës së saj të dytë muajin e kaluar, tha ajo, shkruan Express.co.uk.

Është e rëndësishme të theksohet se prova është dyfish e verbër, që do të thotë se pjesëmarrësit nuk e dinë nëse po marrin vaksinën ose një placebo. Një placebo është një substancë ose trajtim i cili është krijuar që të mos ketë vlerë terapeutike. Placebo-të e zakonshme përfshijnë tableta inerte (si pilulat e sheqerit), injeksione inerte (si kripërat), operacione të rreme dhe procedura të tjera.

Por Carrie, e cila punon në botim, beson se ajo ishte subjekt i marrëveshjes së vërtetë për shkak të efekteve anësore që përjetoi.

Po kështu, simptomat e zvarritura të Deshields e kanë informuar atë. Tronditja ndaj sistemit të tij imunitar e bëri atë të sigurt për vaksinën, por ai megjithatë ishte “shumë i emocionuar” nga lajmet e së hënës.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Çfarë mund të tregojnë rrudhat në ballë për shëndetin e zemrës

admin

Si të pastroni enët e gjakut me një trajtim të thjeshtë natyral

admin

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...