Agjencia Zhurnal.KS
Kosovë

Daçiq për takimin në Shtëpinë e Bardhë: Hap përpara ose debakël

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq tha sot se nëse takimi i përfaqësuesve të Beogradit dhe Prishtinës në Shtëpinë e Bardhë do të jetë një hap përpara ose një debakël në dialog varet nga kush se çka pret nga takimi.
Kryediplomati serb tha se Serbia është për marrëveshje dhe negociata, por jo dhe për një ultimatum.

“Presioni mbi shtetin dhe mbi njeriun personalisht do të jetë i madh, me shantazhe, kërcënime për të ardhmen e tij dhe të gjithë vendin, por unë gjithashtu e di se si reagon Aleksandar Vuçiq ndaj kësaj. Kështu që unë nuk e këshilloj që të shkojë përmes ultimatumit në rastin e Serbisë dhe Vuçiqit, që nuk është mënyra për të zgjidhur problemin, ne jemi për bisedime dhe marrëveshje, por nuk pranojmë ultimatume”, shto Daçiq, raporton Tanjug.

Postime të ngjashme

Humbin jetën edhe 17 persona nga coronavirusi në Kosovë – konfirmohen 781 raste të reja

S.B.

Haradinaj: Nuk kishim tjetër zgjidhje pos të përballemi me Serbinë

S.B.

Edita Tahiri reagon ndaj deklaratës së Edi Ramës për Kosovën

S.B.

Kurti bën homazhe te varret e presidentit Ibrahim Rugova dhe veprimtarit Adem Demaçi

S.B.

Seanca e Gjykatës së Hagës, avokati i Thaçit: Na jepni materialet që kërkojmë

S.B.

Hoxhaj përkujton 22 vjetorin e bombardimeve të NATO-s: Mision historik në mbrojtjen e të drejtave të qytetarëve për liri

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...