Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Debat mbikëqyrës për bankën “Eurostandard”

Shkup, 13 nentor – Leja për punë e Bankës “Eurostandard” është marrë pas shterjes së të gjitha mundësive të pagesës, tha guvernatorja Anita Angelloska Bezhoska në seancën mbikëqyrëse mbi “Përcaktimin e arsyeve dhe zbatimin e ligjeve në procedurë deri në falimentimin e SHA Eurostandard Bank Shkup” që u mbajt sot në Kuvend të organizuar nga Komisioni për Financa dhe Buxhet.

Ajo vlerësoi se marrja e licencës së bankës është vendimi më i vështirë për një bankë qendrore.

Gjatë seancës mbikëqyrëse, deputetët i bënë pyetje guvernatores dhe pronarit të bankës, Trifun Kostovski në lidhje me marrjen e licencës së bankës dhe një raport me shkrim u ishte dërguar atyre nga ish guvernatori Dimitar Bogov, i cili, siç tha kryetari i Komisionit, Timço Mucunski nga VMRO-DPMNE, u ndalua të marrë pjesë në seancë sepse ai ishte jashtë vendit dhe nuk mund të mbërrinte në vend.

Ajo theksoi se për shkak të marrjes së një niveli më të lartë të rrezikut operacional, banka ishte nën mbikëqyrje të intensifikuar për një kohë të gjatë.

Deputeti Antonio Milloshoski nga VMRO-DPMNE e pyeti guvernatoren nëse ishte në dijeni se 29 kompani nga Strumica që janë të afërm të familjes Zaev, përfshirë kompaninë “Sara Inxhiniering” e cila është kompani e Vice Zaevit, “Global Media Group” dhe “Triterol” , partnerët biznesi të Zoran Zaev si ish kryetar i komunës, nuk kanë shlyer huatë në bankën “Eurostandard” për muaj me radhë.

Elmi Aziri nga Aleanca për Shqiptarët (ASH) e pyeti nëse ajo mendon se vendimi u mor shumë vonë dhe nëse u përdorën të gjitha instrumentet e mundshme për të shpëtuar bankën, pra nëse banka qendrore bëri mjaft për investitorët vendas dhe të huaj të interesuar dhe sa aktive ishte banka qendrore në lehtësimin e transaksioneve të mundshme nga bankat ekzistuese në vend për të blerë bankën Eurostandard dhe pse nuk veproi për të marrë kontrollin e bankës siç bëhet në vendet e BE-së.

Ndërkohë, pronari i bankës “Eurostandard”, Trifun Kostovski në fjalën e tij tha se ky është krim i organizuar që nuk ka filluar një vit më parë, por vite më parë.

Ai theksoi se më parë situata e bankës ishte dhjetë herë më e keqe se sa kur u mor vendimi për falimentim, dhe se vendimi u mor pa një Kuvend funksionues si organi më i lartë që kontrollon punën e bankës qendrore dhe pa një Qeveri të formuar. Ai tha se e gjithë procedura me bankën “Eurostandard” është një krim i madh dhe shtoi se ai do ta dëshmoj atë.

Pas përfundimit të debatit mbikëqyrës, Komisioni për Financa dhe Buxhet do të duhet të përgatisë raport me konkluzione.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...