Agjencia Zhurnal.KS
Kronika Shqipëri

Detaje nga aksidenti tragjik, shoferi nuk frenoi para përplasjes. Njëra nga motrat humbi jetën

Tragjik është aksidenti në dalje të tunelit të Elbasanit mbrëmjen e së dielës. Katër shoqe ishin në një makinë dhe nga përplasja e fortë dy prej tyre humbën jetën, ndërsa dy të tjerat janë rëndë në spital. Sipas ekspertëve auto-teknikë, shoferi Behar Pema, goditi nga pas makinën ku po udhëtonin katër vajzat, ishte me shpejtësi 160 km në orë dhe mbi të gjitha thuhet se ai nuk ka frenuar.

Detaji i fundit vjen nga ekpertët të cilët studiuan vendin e ngjarjes, e sipas tyre nuk janë gjetur shenja frenimi në vendngjarje. Shoferi i mjetit kishte bërë manovra që në hyrje të tunelit dhe lëvizte nga një anë në tjetrën para se të përplasej me makinën ku ishin katër vajzat. Aksidenti ndodhi në aksin Tiranë-Elbasan, e në atë moment vajzat ishin rrugës për në Korçë. Pema rezultoi i dehur në testin e alkoolit të kryer menjëherë pas ngjarjes dhe u vu në pranga nga policia.

Denisa Dibra, 25-vjeç është një nga të plagosurat e aksidentit. Shoqet do të shkonin në Korçë për të festuar datëlindjen e saj por festa u kthye në tragjedi. Ajo ishte edhe drejtuesja e mjetit ”Volkswagen” dhe është vajza e gazetarit sportiv të RTSH-së në Shkodër, Edmond Dibra. E plagosura tjetër është Nervida Garunja, 24-vjeç, e cila pas aksidenti ka mundur të dëshmojë se drejtuesi i mjetit “kryente manovra në rrugë, ecte dhe nuk mbante drejtimin”. Nga aksidenti mbetën të vdekura Lusinda Garunja, 19-vjeç dhe Xhaneta Qallia, 18-vjeç, të cilat ishin pasagjere në pjesën e pasme të makinës, nga ku erdhi dhe goditja e fortë e makinës tip “Benz”. Lusinda Garunja dhe Nervida Garunja ishin motra mes tyre, por fati i ndau në moshë tepër të re.

Denisa Dibra dhe Nervida Garunja janë në terapi intensive në Spitalin e Traumës. Ata kanë marrë dëmtime në të gjithë trupin dhe janë në monitorim dhe vëzhgim të vazhdueshëm nga mjekët. Mjekët ende nuk mund të përcaktojnë nëse e kanë kaluar apo jo rrezikun për jetën.

I shpallur si viti i sigurisë rrugore, 2020 nuk ndryshon shumë nga vitet e mëparshme ku kurba e aksidenteve vijon të jetë në rritje. Numri i automjeteve në lëvizje u ul për shkak të pandemisë por nuk rezultoi kështu për aksidentet e rënda. Vetëm gushti la pas një bilanc me 195 aksidente dhe 24 viktima sa i përket ngjarjeve rrugore.

Postime të ngjashme

Stërvitja e NATO-s në Shqipëri një ditë pas zgjedhjeve, Peleshi: Jo thjesht një stërvitje, ja çfarë domethënie ka për vendin

S.B.

“Kufizimet nuk ndryshojnë”, Komiteti Teknik i Ekspertëve: Masat në fuqi edhe për 2 javë të tjera

S.B.

Rama-Manastirliu nga Kamza: Finalizohet marrëveshja për vaksinat kineze, javën që vjen nis vaksinimi masiv

S.B.

SHBA dhuron 29 mjete të blinduara për Forcat e Armatosura të Shqipërisë

S.B.

“Hajde themi Rama ik”/ Rama në Kamëz me fëmijët, batuta: Jepu një Iphone Rakip ta shohësh sa prapa je

S.B.

Grida Duma padit Erion Veliajn për shpifje

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...