Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Dhjetra të arrestuar në marshimin kundër Lukashenkos në Bjellorusi

Autoritetet bjelloruse arrestuan dhjetra protestues gjatë demonstratave që po vazhdojnë, në përpjekje për ta rrëzuar nga presidenca Aleksandër Lukashenkon.

Është njoftuar për të paktën 130 të arrestuar në Minks dhe Barauliany, sipas grupit për të drejtat e njeriut Vyasna. Edhe arrestime tjera janë raportuar në gjithë vendin.

Kjo është java e dytë që demontratat në Bjellorusi mbahen me metodën “Marshi i Fqinjëve”. Opozita shfrytëzon këtë strategji si një mënyrë e decentralizimit të protestës duke e bërë më të vështirë kontrollin e aktivistëve nga policia.

Shërbimi bjellorus i Radios Evropa e Lirë njofton se forcat e rendit përdorën gaz lotsjellës dhe granata çorientuese kundër demonstruesve. Në Minsk nuk kishte qasje në internet ndërsa stacioni qëndror i metros ishte i mbyllur.

Nuk dihet numri i pjesëmarrësve në demonstratë

Protestat në Bjellorusi nuk kanë të ndalur që nga zgjedhjet e kontestuara presidenciale të 9 gushtit, të cilat i dhanë zotit Lukashenko mandatin e gjashtë presidencial. Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian nuk e njohin rizgjedhjen e tij në këtë post.

Opozita kërkon dorëheqjen e Aleksandër Lukashenkos, lirimin e të burgosurve politikë dhe zgjedhje të reja.

Gjatë një vizite në një spital në Minsk më 27 nëntor, zoti Lukasheno la të nënkuptohet se ai mund të japë dorëheqjen nëse miratohet një kushtetutë e re.

“Nuk do të punojë me ju si president nën një kushtetutë të re” tha një agjenci shtetërore e lajmeve duke cituar Lukashenkon.

Ai ka kërkuar disa herë kushtetutë të re, por opozita i ka cilësuar thirrjet si përpjekje për të fituar kohë dhe qëndruar në pushtet.

Ish menaxheri i një ferme kolektive, 66 vjeçari Lukashenko, drejton Bjellorusinë nga viti 1994.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...