Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Dimitrov: Historianët duhet të zgjidhin problemin për Goce Dellcev

Shkup, 6 nentor – “Askush nuk mund t’i tregojë popullit maqedonas kush jemi dhe çfarë gjuhe flasim”, tha Zëvendës Kryeministri për Integrimin Evropian Nikolla Dimitrov në Kanal5.

“Misirkov shkroi për gjuhën tonë maqedonase në 1903, gjuha u kodifikua në 1945, ishte një nga gjuhët zyrtare në RSFJ, tani është në Kombet e Bashkuara dhe në Bashkimin Evropian. Pra, askush nuk mund t’i tregojë popullit maqedonas sot – një populli tjetër, fqinji, një vend tjetër, i tretë ose i katërt, madje edhe një organizatë ndërkombëtare se kush jemi dhe me çfarë gjuhe flasim. Kjo çështje është çështje e brendshme, puna jonë. Po flas për të drejtën ndërkombëtare, po flas për të drejtën evropiane”, tha Dimitrov.

Sipas tij, është thelbësore që Bullgaria fqinje të mos pranojë kush jemi, sepse, siç thotë ai, do të ndihmojë shumë në zhvillimin e miqësisë.

“Nëse ne, atje ku është më e rëndësishmja për ne, ku është më e shenjta për ne, të prekemi dhe të shtypemi me gisht, do të jetë shumë e vështirë të zhvillojmë një miqësi të vërtetë. E drejta jonë për vetëvendosje duhet të kuptohet. Pritja që miqtë tanë të respektojnë shprehjen e të drejtës sonë për vetëvendosje është shumë themelore. Ne kërkojmë një respekt elementar për të respektuar dinjitetin tonë, sepse kemi një histori të përbashkët. Ka edhe njerëz që ne i festojmë së bashku, ata janë të rëndësishëm për popullin maqedonas, ata janë të rëndësishëm për popullin bullgar. Por ne gjithashtu duam të kemi një të ardhme të përbashkët evropiane”, tha Dimitrov.

Përkundrazi, bllokada bullgare nuk po ndihmon. Këmbëngulja e Bullgarisë për rezerva në lidhje me gjuhën maqedonase është një helm për marrëdhëniet dypalëshe, tha Zëvendës Kryeministri për Çështjet Evropiane Nikolla Dimitrov.

“Rezerva e Sofjes për gjuhën është një investim në marrëdhëniet e këqija. Nëse Sofia nuk dëshiron ta heq atë rezervë, ai mund ta mbajë atë si një pozicion bullgar, por kjo nuk është e mirë, dhe nuk është çështje e politikës dhe shtetit, por e shkencës. Gjuha jonë është maqedonishtja për ne, për KB dhe BE. Kjo thuhet në draft deklaratën e KE, dhe kështu duhet të jetë në Kornizën e Negociatave”, tha Dimitrov.

Ai beson se një zgjidhje, megjithatë, mund të gjendet me respekt më të madh reciprok.

“Ky ose do të jetë një sukses i përbashkët ose një dështim i përbashkët, sepse nuk është vetëm investimi maqedonas në këtë histori. Ekziston një investim i fortë evropian dhe është shumë e rëndësishme për Bullgarinë fqinje se çfarë do të ndodhë”, thotë Dimitrov.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...