Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Dimitrov: Ka çështje për të cilat mund të negociojmë, por ka dhe të tjera për të cilat nuk diskutojmë

Shkup, 11 nëntor, zhurnal.mk – Zv/kryeministri për Çështje Evropiane Nikolla Dimitrov, duke komentuar samitin e djeshëm në Sofje, tha se këto ditë jemi duke bërë gjithçka që ne dhe fqinjët tanë, miqësia jonë e përbashkët të dalim nga këto sfida si fitues, partnerë të fuqishëm dhe fqinj të mirë.

“Karakaçanov ka detyrë dhe të drejtë t’i përfaqësojë qëndrimet bullgare, siç kemi të drejtë edhe ne t’i përfaqësojmë qëndrimet maqedonase. Por gjithashtu e kemi detyrë të kujdesemi për miqësinë. Dua edhe një herë të potencoj se ka disa çështje për të cilat mund të bisedojmë, por ka disa të tjera për të cilat nuk ka diskutim”, tha Dimitrov.

Ai shtoi se as me Bullgarinë, as me ndonjë shtet ose organizatë tjetër, nuk do të bisedojnë për atë se çfarë gjuhë flasin dhe çfarë identiteti kanë.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...