Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Do të përforcohet legjislativa për mbrojtjen e gazetarëve

Shkup, 5 nëntor, zhurnal.mk – Ministria e Drejtësisë dhe unë, si ministër, kemi dënuar vazhdimisht të gjitha sulmet ose çdo lloj kërcënimi dhe frikësimi të mediave dhe gazetarëve. Kjo është arsyeja pse unë ftoj shoqatat e medias të vazhdojnë të diskutojnë këtë temë dhe të gjejnë një zgjidhje të përshtatshme në Kodin Penal, tha ministri i Drejtësisë, Bojan Mariçiq në konferencën e sotme për shtyp, duke iu përgjigjur pyetjes së një gazetari.

Në të njëjtën kohë, siç shtoi ai, ata duhet të flasin si me prokurorinë, ashtu edhe me organet e drejtësisë, sepse jam i sigurt që për këtë temë mund të kemi edukim shtesë të stafit dhe ekzekutivit, por edhe në prokurori dhe gjyqësor se si të mbrohen në mënyrë më të përshtatshme mediat dhe gazetarët në punën e tyre të përditshme dhe përballë sulmeve të mundshme ose gjuhës së urrejtjes.

Ai kujtoi se deri më tani ka pasur një takim pune me SHGM-në, me Sindikatën e Mediave dhe Këshillin e Etikës, në të cilin hapën temat në lidhje me legjislacionin e forcuar për mbrojtjen e gazetarëve dhe punonjësve të medias në përgjithësi.

“Kjo ide tashmë është transferuar në grupin që punon në Kodin Penal ose krijimin e një kodi të ri penal në të cilin kemi një kornizë ligjore të forcuar për ato krime që janë, të themi, krime më të rënda të kryera kundër gazetarëve ose punonjësve të medias që të kenë më shumë dënime. Mendoj se gjatë krijimit të këtij ligji ne do të vazhdojmë të flasim me të gjithë punonjësit e medias për të gjetur një zgjidhje që do të forcojë kornizën ligjore, por më e rëndësishmja praktikën e institucioneve për mbrojtjen e mediave dhe gazetarëve nga gjuha e urrejtjes ose gjuha e urrejtjes, nga krimet e urrejtjes, tha Mariçiq.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...