Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Dodik lartëson Karaxhiqin, përfaqësuesi i lartë në Sarajevë propozon ndalesën për udhëtim në BE

Fronti Demokratik mbështet iniciativën e Përfaqësuesit të Lartë në Bosnjë dhe Hercegovinë, paraqitur përmes një raporti gjashtë-mujor në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, për të parandaluar udhëheqësin e SNSD-së që të udhëtojë në vendet anëtare të BE-së, përveç nëse pllaka me emrin e një krimineli lufte dhe gjenocidi i dënuar Radovan Karaxhiç.

Në këtë drejtim, Fronti Demokratik mirëpret qëndrimin e qartë të Ministrit të Punëve të Jashtme të Republikës Federale të Gjermanisë, Heike Mass, i cili deklaroi në emër të shtetit gjerman se nuk ka vend në Bashkimin Evropian për ata që mohojnë krimet e luftës.

Fronti Demokratik beson se miratimi i një strategjie të rishikuar për të punuar në rastet e krimeve të luftës, të miratuar së fundmi nga Këshilli i Ministrave të Bosnjë dhe Hercegovinës, është një hap i madh përpara për Bosnjën dhe Hercegovinën.

Sidoqoftë, pa një ndalim të qartë për lavdërimin e kriminelëve të luftës të dënuar për gjenocid, vetëm strategjia e rishikuar nuk mund të jap rezultate.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...