Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni NeJemiNato

Dokumentar: Çfarë është NATO?

Organizata joqeveritare OTI Group në bashkëpunim me Agjencinë e Lajmeve Zhurnal, mbrëmë kanë publikuar video emisionin e parë, në të cilën bëhet sqarim i zgjeruar për atë se çfarë është NATO dhe si funksionon ajo.

Tani në prag të anëtarësimit të plotë të vendit tonë në Aleancën Veri-Atlantike, qytetarët e Maqedonisë së Veriut duhet të kenë informata më të hollësishme për atë se si funksionon kjo organizatë.

Në këtë emision të parë mund të informoheni se si NATO së pari është formuar në vitin 1949 fillimisht me 12 shtete, e më pas duke u zgjeruar në gjithsej 29 shtete deri në vitin 2017.

Agjencia e lajmeve Zhurnal do të vazhdojë që edhe më tej të përgatitë dhe publikojë video emisione me të cilat ju qytetarë do të mund të informoheni më afër për atë se çfarë bënë dhe cili është misioni i NATO-s.

Duke qenë se sot Senati Spanjol e ratifikoi protokolin aderues të Maqedonisë së Veriut, ngelet vetëm të urojmë për anëtarësimin tonë të plotë në Aleancën Veri Atlantike.

Spanja ishte vendi i fundit që po e ratifikon protokolin aderues, pasi më parë të njejtën e kanë bërë 28 shtetet tjera.

Ka ngelur vetëm nënshkrimi formal nga ana e Mbretit të Spanjës dhe deponimi i protokolit në Uashington, që Maqedonia e Veriut, në këtë periudhë krize nga virusi korona, të festojë për anëtarësimin oficial në NATO.

Më poshtë keni dhe video emisionin e plotë:

CFARË ËSHTË NATO ?

Çfarë është NATO ? #ZhurnalMK

Posted by ZHURNAL.MK on Monday, March 16, 2020

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...