Agjencia Zhurnal.KS
Shqipëri

Dokumenti/ Meta nis konsultimet me partitë politike për datën e zgjedhjeve! Fton Ramën e Bashën në Presidencë

Presidenti i vendit Ilir Meta ka nisur konsultimet me partitë politike për datën e zgjedhjeve të Përgjithshme parlamentare 2021.

Në dokumentin e siguruar nga gazetari i Top Channel, Muhamed Veliu, Presidenti Meta ka kërkuar që të premten të nisin konsultimet në Presidencë.

Meta të premten fton edhe kryeministrin Edi Ramën, ose përfaqësues të autorizuar nga ai, në Presidencë për tu konsultuar për datën e zgjedhjeve.

Ftesa i është dërguar kreut të grupit parlamentar socialist, Taulant Balla dhe mban datën e sotme, 1 shtator 2020.

“Presidenti i Republikës, Ilir Meta në mbështetje të kompetencave të tij Kushtetuese, neni 90 gërma “gj”, pas hyrjes në fuqi të ndryshimeve konsensuale në Kodin Zgjedhor të miratuara në ligjin nr. 101/2020, si dhe në vijim të traditës së mirë, ka vendosur nisjen e procesit të konsultimeve me partitë politike me qëllim caktimin e datës së zgjedhjeve të ardhshme për Kuvendin e Republikës së Shqipërisë. Për këtë, Presidenti i Republikës fton në takim ditën e premte datë 04.09.2020 ora 11:00 pranë Institucionit të Presidentit të Republikës, Kryetarin e Partisë Socialiste z. Edi Rama dhe/apo persona të tjerë të autorizuar prej tij. Me besim në vlerësimin e këtij procesi të rëndësishëm”, shkruhet në ftesë.

Ndërkohë, gazetarja e Top Channel, Elda Menga bën me dije se po ditën e premte, një orë pas takimit me Ramën, Meta ka thirrur në takim dhe kryedemokratin Lulzim Basha.

Postime të ngjashme

Stërvitja e NATO-s në Shqipëri një ditë pas zgjedhjeve, Peleshi: Jo thjesht një stërvitje, ja çfarë domethënie ka për vendin

S.B.

“Kufizimet nuk ndryshojnë”, Komiteti Teknik i Ekspertëve: Masat në fuqi edhe për 2 javë të tjera

S.B.

Rama-Manastirliu nga Kamza: Finalizohet marrëveshja për vaksinat kineze, javën që vjen nis vaksinimi masiv

S.B.

SHBA dhuron 29 mjete të blinduara për Forcat e Armatosura të Shqipërisë

S.B.

“Hajde themi Rama ik”/ Rama në Kamëz me fëmijët, batuta: Jepu një Iphone Rakip ta shohësh sa prapa je

S.B.

Grida Duma padit Erion Veliajn për shpifje

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...