Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Donacion i dy inkubatorëve për Klinikën universitare për sëmundje të fëmijëve

Shkup, 6 nëntor, zhurnal.mk – Elizabeta Gjorgievska, gruaja e presidentit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, së bashku me sekretarin e Përgjithshëm të Kryqit të Kuq, Sait Saiti sot morën pjesë në një ngjarje ku u dhuruan inkubatorë për foshnje të lindura para kohe dhe të sëmurë të vendosur në Departamentin e Neonatologjisë, Pediatrisë dhe Fibrozës cistike në Klinikën Universitare për Sëmundjet e Fëmijëve në Shkup.

Gjorgievska theksoi se ngjarja e sotme është fundi solemn i një fushate donacionesh që filloi pak para pandemisë dhe bëhet fjalë për furnizimin e pajisjeve shumë të sofistikuara – inkubatorë të cilët do të vendosen në departamentin e neonatologjisë ku ata kujdesen për foshnjat më të reja.

“Besoni që përkujdesja për foshnjat e parakohshme për foshnjat e sëmura duhet të jetë një përparësi jashtëzakonisht e rëndësishme dhe në atë kuptim ishte edhe dëshira për t’u furnizuar me këto pajisje dhe në këtë mënyrë të shpëtohen sa më shumë jetë të jetë e mundur. Në dy vitet e fundit në Maqedoni ekziston një trend pozitiv në drejtim të zvogëlimit të vdekshmërisë te foshnjat e parakohshme dhe mendoj se ky donacion do të ndihmojë në atë drejtim”, theksoi Gjorgievska dhe falënderoi të gjithë ata që iu përgjigjën këtij aksioni humanitar, veçanërisht qytetarëve human dhe kompanive me përgjegjësi shoqërore.

Sekretari i Përgjithshëm i Kryqit të Kuq, Sait Saiti, theksoi se me donacionin e sotëm për Klinikën e Fëmijëve, organizata shënon një jubile të madh, përkatësisht 75 vjet ekzistencë.

“Sot ne menduam se duhet të ishim pikërisht këtu, duke e shënuar jubileun tonë përmes dorëzimit të këtij donacioni i cili mendojmë se do të jetë vërtet i dobishëm dhe do të ndihmojë në përmirësimin e kushteve të Klinikës së Fëmijëve, deklaroi sekretari i Përgjithshëm i Kryqit të Kuq, Sait Saiti.

Drejtoresha e Klinikës Universitare për Sëmundjet e Fëmijëve, Dr. Natasha Alulovska u falënderua për organizimin e fushatës e cila tregoi se edhe në kohë krize ka palë të interesuara me përgjegjësi shoqërore që duan të ndihmojnë.

“U vendos përparësia e kategorisë më të ndjeshme. Këto janë foshnjat e parakohshme që janë më të rrezikuara. Ky donacion do të thotë shumë për pacientët tanë më të vegjël, ndërsa luftëtarët më të mëdhenj dhe familjet e tyre, por edhe për të gjithë stafin që i mjekon këto foshnje. Dua ta falënderoj Kryqin e Kuq dhe Dr. Betin që na ndihmuan gjatë gjithë kësaj fushate. Kjo është jashtëzakonisht e rëndësishme dhe shpresoj se ky bashkëpunim do të vazhdojë”, theksoi drejtoresha Alulovska.

Inkubatorët janë siguruar si pjesë e fushatës për t’i ndihmuar foshnjat e parakohshme dhe të sëmura, të kryera me rastin e 75 viteve të ekzistencës së Kryqit të Kuq të Republikës së Maqedonisë së Veriut, “75 vjet aty ku është e nevojshme”, ndërsa nën kujdesin e z. Gjeorgjievska. Fondet u mblodhën përmes thirrjeve telefonike dhe pagesave në Fondin e Solidaritetit të Kryqit të Kuq.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...