Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni TOP LAJM

Dorëzohet Zaev: Gjithnjë e më e sigurt se Bullgaria do bllokojë Maqedoninë e Veriut për fillimin e negociatave

Strumicë, 15 nëntor – Gjithnjë e më e sigurt është se Bullgaria do ta bllokojë Maqedoninë e Veriut dhe vendi nuk do t’i fillojë negociatat me Bashkimin Evropian edhe krahas vendimit pozitiv. Kryeministri Zoran Zaev sot deklaroi se është më se e sigurt se Bullgaria do ta bllokojë Maqedoninë e Veriut, në takimin e Këshillit të BE-së ditën e martë. Por, Zaev thotë se ai asnjëherë nuk e humb shpresën sepse përgjegjësia e politikanëve është e madhe duke paralajmëruar se një vendim i tillë mund të shkaktojë zhvillim të ngjarjeve të padëshiruara të të dyja palëve.

“Jam i gatshëm dhe e kam përgatitur popullin tim për bllokadë eventuale dhe për veto eventuale. Dhe kjo është më se e sigurt. Nëse themi në përqindje sa, më shumë në përqindje është e sigurt nga ajo të marrim pozitivisht. Por, megjithatë asnjëherë nuk e humb shpresën sepse përgjegjësia është e madhe tek politikanët”, tha kryeministri Zaev duke u përgjigjur në pyetje të gazetarëve pas vizitës në spitalin në Strumicë.

Pres përgjegjësi, potencoi ai, thirrje miqësie nga pala bullgare për shkak të asaj që tek ne kemi miq.

“Nëse jepet një mesazh negativ, të gjithë e dimë se çfarë nuk dëshiron, besoj se të dy palët mund të zhvillohen. Nuk na duhet kjo, na duhet miqësia, dora ndihmuese për të ecur së bashku në rrugën evropiane”, tha Zaev.

Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria në 20 muajt e fundit kanë zhvilluar 10 takime që lidhen me Marrëveshjen e fqinjësisë së mirë dhe për çështje për të cilat të dy palët kishin mendime të ndryshme. Zaev kujton se deri më tani është arritur një zgjidhje për pesë figura historike dhe tre periudha historike, dhe se zgjidhja, në frymën e unitetit, është afër Goce Delçevit.

Ai shfaqi shpresë se, Bullgaria miqësore do të mbetet në frymën e miqësisë.

“Nëse ata nuk janë të kënaqur me përmbushjen e Marrëveshjes, ata kanë mundësinë e vetos ose bllokimit 130 herë përmes 34 kapitujve, sepse marrëveshja, siç e dini në raportin vjetor dhe në kornizën e negociatave, Marrëveshja me Greqinë dhe Marrëveshja me Bullgarinë, janë pjesë integrale. Ata janë marrëveshje ndërkombëtare që kanë realizimin e tyre. E përmend edhe një herë, kjo është konfirmuar nga pala bullgare, ne kemi vendosur pesë figura historike, tre periudha historike, ne jemi të gatshëm t’i botojmë dhe të fillojmë zbatimin në librat shkollorë në të dy anët e palës maqedonase dhe bullgare”, tha kryeministri.

Zaev është i bindur se me vendime pozitive ne ndërtojmë marrëdhënie miqësore, me vendime negative ndërtojmë hidhërim.

Populli ynë, theksoi Zaev, nuk do të vinte kurrë veto ndaj popullit bullgar.

Populli ynë maqedonas është një mik i madh. Unë shpesh u them njerëzve tanë vëllezër, ne jemi një popull vëllazëror dhe duhet të mbështesim njëri-tjetrin në të ardhmen. Populli ynë vëllazëror maqedonas nuk do të bllokonte dhe vinte veton ndaj atij bullgar. Unë e di që populli bullgar nuk dëshiron bllokim ose veto ndaj popullit maqedonas. Politikanët janë ata që marrin vendimet. Unë e kuptoj që nuk është e lehtë dhe ka një rishikim kritik në Bullgari, është detyra jonë si politikanë të shpjegojmë, sepse ne e pranojmë që duhet të punojmë edhe më shumë”, tha Zaev duke komentuar deklaratën e ministres bullgare të Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva, e cila paralajmëroi bllokadë për Maqedoninë e Veriut. 

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...