Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Dy turqit musliman që ishin shpëtimtar në sulmin terrorist në Vjenë

Në Austri ka ndodhur një sulm makabër terrorist. Deri më tash janë raportuar katër të vrarë.

Grupi i armatosur terroristësh dyshohet se sulmin e kishin bërë me motive “fetare”, në një kohë rritje tensioni për shkak të karikaturave për profetin Muhamed.

Por, dy djem turqë, Mikail Ozen dhe Recep Tayyip Gultekin, kanë arritur të shpëtojnë një grua plak si dhe ta dërgojnë në ambulancë një polic të plagosur nga terroristët.

Përmes rrjeteve sociale shumë myslimanë janë distancuar nga vrasësit të cilët hapën zjarr në kryeqytetin austriak, të hënën.

“Ky nuk është Islami”, ishte komenti i shumë myslimanëve austriakë dhe atyre që jetojnë në Evropë, por edhe në botë.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...