Agjencia Zhurnal.KS
Editorial Maqedoni Rekomanduar TOP LAJM

Editorial: Mjaft më ndikimit serb në politikën e Maqedonisë së Veriut

Editorial nga Agjencia e Lajmeve Zhurnal.

Shkup, 30 nëntor – Zhurnal.mk – Ish kryetari dhe themeluesi i LSDM-së, Branko Crvenkovski kishte thënë se e ngrinë anëtarësinë e tij në parti nëse udhëheqësia aktuale e partisë nuk tërhiqet nga qëndrimet e Zoran Zaevit. Pas kësaj deklarate kanë dalë në skenë ata që janë pro gjetjes së zgjidhjes dhe ata që janë nën ndikimin serb dhe kundërshtojnë mundësinë për marrëveshje me Bullgarinë. Ndikimi serb gjithmonë ka qenë i vazhdueshëm dhe është koha e fundit që Maqedonia e Veriut të largohet nga kjo nostalgji dhe lidhje e pakuptimtë me Serbinë.

Cërvenkovski i del kundër Zaevit

Cërvenkovski i ka nisur një deklaratë publike për partinë që ka themeluar, duke ju kërkuar kryesisë që të mblidhen urgjentisht dhe të distancohen nga deklaratat e Zaevit. Cërvenkovski ka thënë se për një kohë të gjatë nuk ka qenë i pranishëm në opinion me qëllim që të mos dëmtojë partinë, por thotë se kjo deklaratë ka dëmtuar edhe shtetin edhe partinë.

“Është bërë dëm i madh dhe i pakthyeshëm. Ajo që duhet të bëhet është të bëhet e qartë se qëndrimet e Zaevit, nuk janë as të Qeverisë, as të shtetit, e as të partisë. Ju drejtohem juve bashkpartiakë, që t’ju tregoj se kemi përgjegjësi për partinë tonë. Zoran Zaevi është kryetar i LSDM-së dhe ne e kemi detyrë ta zvogëlojmë dëmin sa më shumë të jetë e mundur”, ka thënë mes tjerash Zaev.
Reagimi i Cërvenkovskit është një nga reagimet e shumta që ndaj liderit të LSDM-së, Zoran Zaev, kanë ardhur nga një numër i konsiderueshëm i bashkëpartiakëve të tij, pas deklaratës që kryeministri bëri në një intervistë për BGNES, ku tha se lufta e Këshillit Antifashist për Çlirimin Kombëtar të Maqedonisë (KAÇKM) nuk ka qenë ndaj fashistëve, duke përfshirë edhe Bullgarinë.

Kryetari pro serb i komunës qendër i del në krah Crvenkovskit

Kryetari i Komunës së Qendrës, Sasha Bogdanoviç, shprehu qëndrimin e tij lidhur me letrën e ish-presidentit, por edhe presidentit të LSDM-së, Branko Crvenkovski. Lidhur me thirrjen e partisë për të mbledhur kryesinë qëndrore, Bogdanoviç beson në qëllimet e sinqerta të Crvenkovskit dhe pranon kritikat dhe sugjerimet e tij.

“Kjo është një temë e ndjeshme që prek secilin prej nesh. Unë nuk dua të dënoj asgjë që nga fillimi në mënyrë që të mos ndikojmë në procesin e negociatave. Ka të dhëna me të cilat ne jemi njohur dhe ka të dhëna me të cilat nuk jemi njohur. Ne duhet të lëmë hapësirë ​​dhe kohë për të parë se çfarë do të thotë kjo marrëveshje dhe në fund secili prej nesh do të shprehë pozicionin e tij. Besoj se synimet janë të sinqerta si sugjerim ashtu edhe kritikë, në mënyrë që të arrihet uniteti si shtet, jo vetëm si parti. Vetëm në këtë mënyrë do të kemi një hap përpara në procesin në të cilin kemi qëndruar për një kohë të gjatë,” tha Bogdanoviç.

Pendarovski: Mosmarrëveshja maqedono-bullgare mund të zgjidhet me respekt të ndërsjellë

Kreu i shtetit Stevo Pendarovski, dje në një intervistë për Deutsche Ëelle në maqedonisht tha se mosmarrëveshja maqedono-bullgare mund të zgjidhet vetëm nëse respektohet vazhdimisht dinjiteti i popullit maqedonas dhe bullgar, dhe duke shmangur grackën e rrezikshme të revizionizmit historik kur ai në vend të fakteve, bazohet në ndërtime politike.

“Unë pashë intervistën e Kryeministrit dhe lexova reagimet në publikun maqedonas, dhe në disa nga komentet, për fat të keq, ekzistonte një dilemë nëse udhëheqja e shtetit vepron vetëm në lidhje me këtë çështje jetike kombëtare. Zgjidhja e mosmarrëveshjeve me peshë strategjike kërkon dy parakushte: të kesh vullnet politik, që nganjëherë do të thotë guxim politik, të arrish një konsensus që nuk ngre kurrë vlerësimin tënd dhe e dyta – të qëndrosh te faktet historike të verifikuara ndërkombëtarisht një realitet që është i dukshëm. Në pjesën e parë, publiku ynë e di se unë jam politikani i parë maqedonas në histori që publikisht ofron një diskurs më të gjerë politik në lidhje me një nga apostujt më të mëdhenj të lëvizjes revolucionare maqedonase, thotë Pendarovski.
Sidoqoftë, presidenti shtoi, “Unë nuk shkova më tej, sepse kjo është puna e një komisioni historianësh, të paktën puna e politikanëve”.

Disa pro e disa kundër Zaevit!

Disa ministra aktualë dhe partnerë të koalicionit e mbrojtën atë për pikëpamjet e shprehura në lidhje me historinë maqedonase.

“Shtetësia jonë bazohet në themelet e antifashizmit, por është e papranueshme t’i japësh karakteristika etnike fashizmit”, tha dje Kryeministri dhe udhëheqësi i LSDM Zoran Zaev, duke iu referuar pikëpamjeve të shprehura në një intervistë me agjensinë Bullgare BGNES, e cila provokoi reagime publike.

“Në të njëjtën kohë unë kam një detyrim ndaj qytetarëve maqedonas të inkurajojnë lëvizjen drejt zgjidhjes së çështjeve që kanë lindur me Republikën e Bullgarisë dhe që janë bërë pengesë për miratimin e kornizës për negociata me Bashkimin Evropian. Të dy popujt, maqedonas dhe bullgarë, duhet të përballen me ato çështje të historisë dhe të zhvillojnë dhe mbajnë një kapacitet për mirëkuptim dhe falje. Popujt e Evropës ranë dakord të mos e harronin, por ta falnin njëri-tjetrin”, ka thënë Zaev.

Zëvendës Kryeministri për Çështjet Evropiane Nikola Dimitrov shkroi në profilin e tij në Facebook se historia duhet t’u lihet historianëve dhe politikanët duhet të merren me të tashmen dhe të ardhmen.
Ministrja e Mbrojtjes Radmila Sekerinska, e pyetur nga një gazetar në lidhje me reagimet ndaj intervistës së Zaev, theksoi se ajo që tha Kryeministri nuk ishte një mohim i as rrezikut fashist dhe as luftës sonë antifashiste.

Ministri i Mbrojtjes theksoi se ajo që ata kanë treguar në të kaluarën si Qeveri është se ata duan dhe dinë të punojnë për kompromis, por gjithashtu se ata thonë “jo” dhe nuk ikin nga “jo” ku propozimet janë të papranueshme. Kështu, siç theksoi ai, ata do të vazhdojnë ta bëjnë këtë.

LSDM, në përgjigje të adresës së Crvenkovskit, mbrojti pikëpamjet e Zaevit, duke theksuar se ato ishin ndërtuar brenda partisë dhe organeve të saj, se këto janë pikëpamje shtetërore dhe pozicione shtetërore, bazuar në besimin e qytetarëve në zgjedhjet e fundit.

Opozita kërkon dorëheqjen e Zaevit

Lideri i opozitës VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski, dje në një protestë para Qeverisë kërkoi dorëheqjen e Kryeministrit Zaev pas pikëpamjeve të tij në intervistë dhe kërkoi nga Kryeministri që të kërkojë falje publike për, siç tha ai, pikëpamjet dhe fyerjet ndaj qytetarëve të Maqedonisë dhe paraardhësve dhe heronjve tanë.

“Miqësi do të thotë të zgjasni dorën me njëri-tjetrin, të shikoni njëri-tjetrin dhe të ndihmoni njëri-tjetrin. Bullgarët nuk përfitojnë nga kjo as nëse nuk i poshtërojnë, dhe veçanërisht dhemb kur, si dje, e gjithë Maqedonia edhe një herë dëshmoi kur poshtërimi vjen nga familja e tyre. Unë kërkoj nga Zaev që menjëherë të kërkojë falje publike për pikëpamjet e tij të shprehura në mediat bullgare, për fyerjet kundër qytetarëve maqedonas dhe paraardhësve dhe heronjve tanë, tha Mickoski dhe paralajmëroi sot protesta me bllokada në disa qytete.

Evropa e përkushtuar për zgjidhje

Berlini zyrtar mbetet i përkushtuar në angazhimin e Maqedonisë Veriore për të filluar negociatat deri në fund të vitit, dhe qëndrimi u shpreh nga Ministri Gjerman për Evropën Michael Roth.

Roth shpreh optimizëm, por edhe përkushtim ndaj premtimit të dhënë nga Maqedonia Veriore për të filluar negociatat me BE gjatë presidencës gjermane të Këshillit të BE.

Ne premtuam se gjatë kryesisë sonë të Këshillit do të bëjmë çmos për të marrë dritën jeshile për të filluar negociatat e pranimit me Maqedoninë e Veriut. Ndihem borxhli ndaj këtij premtimi. Negociatat nuk janë të pasuksesshme, por mbetet shumë për të bërë…” tha Roth.

Mjaft më ndikimit serb në politikën e Maqedonisë së Veriut

Maqedonia e Veriut vazhdimisht ka qenë nën ndikimin e Serbisë, qoftë në kohën kur ishte pjesë e Jugosllavisë, por edhe më vonë kur u pavarësua. Ndjenjat proserbe dhe nostalgjia ndaj Serbisë janë shumë të mëdha dhe këto vazhdimisht kanë ndikime të caktuar në politikë. Në të njëjtën frymë u lanë në ngërç për shumë vite bisedimet me Greqinë për zgjidhjen e çështjes së emrit. Kjo i kushtoi shumë Maqedonisë, ndërsa tentimi i tanishëm për të vonuar një marrëveshje të mundshme me Bullgarinë është edhe një tentim për të bllokuar shtetin në rrugën evropiane. Zaev e ka të qartë se duhet të dalë jashtë lëkurës serbe, prandaj nevojitet sa më shpejt ta bëjë këtë dhe në politikën e jashtme të ketë përkrahjen e BE-së dhe SHBA-ve, ndërsa t’iu thotë mjaft njëherë e përgjithmonë piunëve dhe lojtarëve serb.//Zhurnal.mk

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...