Agjencia Zhurnal.KS
Shqipëri

“Ekziston skenari i mbylljes së shkollave”/ Ministrja Kushi tregon se kur mund të shkohet te masa drastike

Ministrja e Arsimit Evis Kushi deklaroi se ekziston skenari për mbylljen e shkollave nëse situata me Covid-19 në vend përkeqësohet.

Gjatë një interviste në emisionin “Opinion” ministrja tha se janë tre skenarë për zhvillimin e mësimit, ku i pari ka të bëjë me praninë fizike të nxënësve në klasa dhe i dyti me mësimin e kombinuar, ndërsa i trete me mësimin online. Kushi tha që Ministria e Arsimit është e përgatitur për mësimin e kombinuar nëse do ta kërkojë Komiteti Teknik i Ekspertëve.

Duke iu përgjigjur pyetjes mbi mundësinë e mbylljes totale të shkollave ajo shprehet: “Patjetër që ekziston dhe ky skenar, ne i kemi përgatitur që në fillim të vitit tre skenarë. I pari skenari me prezencë fizike në shkollë, i dyti skenari i mësimit të kombinuar dhe i treti mësimi online. Këtë vendim nuk e marrim ne. Nëse Komiteti i Ekspertëve do të sugjerojë që situata e epidemisë është përkeqësuar në një nivel që do të na duhet, patjetër që ne do ta marrim këtë vendim, por nuk mund ta them në këto momente nëse do ta marrim pas dy javësh, pas 3 javësh apo nëse do ta marrim apo jo sepse është Komiteti i Ekspertëve që sugjeron hapat që do të marrë qeveria. Është dhe ky skenar dhe janë të publikuar që në fillim të këtij viti shkollor”.

Postime të ngjashme

Stërvitja e NATO-s në Shqipëri një ditë pas zgjedhjeve, Peleshi: Jo thjesht një stërvitje, ja çfarë domethënie ka për vendin

S.B.

“Kufizimet nuk ndryshojnë”, Komiteti Teknik i Ekspertëve: Masat në fuqi edhe për 2 javë të tjera

S.B.

Rama-Manastirliu nga Kamza: Finalizohet marrëveshja për vaksinat kineze, javën që vjen nis vaksinimi masiv

S.B.

SHBA dhuron 29 mjete të blinduara për Forcat e Armatosura të Shqipërisë

S.B.

“Hajde themi Rama ik”/ Rama në Kamëz me fëmijët, batuta: Jepu një Iphone Rakip ta shohësh sa prapa je

S.B.

Grida Duma padit Erion Veliajn për shpifje

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...