Agjencia Zhurnal.KS
Teknologji

Facebook do të paguajë përdoruesit të shkëputen nga ky rrjet social përpara zgjedhjeve të vitit 2020 në SHBA

Si pjesë e studimit të fundit të Facebook për mënyrën se si media sociale ndikon në demokraci, kompania duket se po paguan përdoruesit të cilët çaktivizojnë llogaritë e tyre, disa javë përpara zgjedhjeve në SHBA.

Facebook po u ofron përdoruesve para që të përmbahen nga përdorimi i rrjetit më të madh social dhe Instagram disa javë para zgjedhjeve të diskutuara në nëntor në SHBA.

Për të vlerësuar ndikimin e mediave sociale në votim, kompania do të paguajë anëtarët e zgjedhur deri në 120 dollarë për të çaktivizuar llogaritë e tyre duke filluar që nga fund i shtatorit, shkruan New York Post.

“Kushdo që zgjedh të çaktivizojë FB (Facebook) ose IG (Instagram) për një periudhë kohe – do të kompensohet”, shkroi zëdhënësi i Facebook Liz Bourgeois javën e kaluar.

Ky studim pritet të kryhet shumë shpejt dhe disa personave mund t’ju vije një njoftim në Facebook ose Instagram, duke i ftuar ata të marrin pjesë në këtë studim.

Studimi do të kryhet nga shkencëtarë të pavarur të të dhënave, thanë zyrtarët e kompanisë Facebook.

CEO i Facebook Mark Zuckerberg njoftoi të enjten e kaluar se po ndalonte reklamat politike disa javë para zgjedhjeve për të ndaluar dezinformimin në këtë rrjet social.

Postime të ngjashme

Tesla pranon bitcoin për shitjen e veturave

S.B.

Përdoruesit e Android-it raportojnë një numër problemesh me aplikacionet e tyre – ja si të zgjidhet problemi

S.B.

SpaceX shpreson të “lëshojë dhe zbresë” një prototip të ri të Starship këtë javë – pas shpërthimit të tri të tjerave

S.B.

Samsung dëshiron të sjellë një telefon inteligjent që paloset dy herë

S.B.

Shitet për 2.9 milionë dollarë postimi i parë në Twitter

S.B.

Nëse identifikoheni me më shumë se gjysmën e këtyre gjërave, ju jeni të fiksuar pas mediave sociale

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...