Agjencia Zhurnal.KS
Teknologji

Facebooku akuzohet se po spiunon përdoruesit e Instagramit

im të përdoruesve të rrjetit social Instagram, këtë herë me përdorim të kamerave të telefonave mobilë të tyre.

Akuzat kishin nisur në qershor me aplikacionin e fotografive që thuhej se kishte qasje në kamerat e iPhonëve edhe kur ata s’ishin duke u përdorur.

Facebooku kishte mohuar raportimet dhe kishte thënë se është një defekt, të cilin kishte shtuar se po e përmirëson.

Megjithatë, në një padi të bërë të enjten në San Francisco, përdorues të rrjetit social kanë shprehur pretendimet se “përdorimi i kamerave të tyre bëhet me qëllim të grumbullimit të të dhënave të vlefshme të përdoruesve”.

“Duke marrë të dhëna intime dhe tejet private të përdoruesve, përfshirë edhe privatësinë në shtëpitë e tyre, Instagrami dhe Facebooku janë në gjendje të grumbullojnë hulumtime të brendshme dhe të vlefshme të tregut”, sipas ankesës.

Facebooku nuk ka komentuar rastin.

Në padinë e muajit të shkuar, Facebooku akuzohej se me teknologjinë për njohje të fytyrës ka ndërhyrë në të dhënat e më shumë se 100 milionë përdoruesve të Instagramit. Gjiganti kishte mohuar akuzat duke thënë se Instagrami nuk e përdor këtë teknologji.

Postime të ngjashme

Tesla pranon bitcoin për shitjen e veturave

S.B.

Përdoruesit e Android-it raportojnë një numër problemesh me aplikacionet e tyre – ja si të zgjidhet problemi

S.B.

SpaceX shpreson të “lëshojë dhe zbresë” një prototip të ri të Starship këtë javë – pas shpërthimit të tri të tjerave

S.B.

Samsung dëshiron të sjellë një telefon inteligjent që paloset dy herë

S.B.

Shitet për 2.9 milionë dollarë postimi i parë në Twitter

S.B.

Nëse identifikoheni me më shumë se gjysmën e këtyre gjërave, ju jeni të fiksuar pas mediave sociale

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...