Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Filluan aktivitetet për pastrimin e Lumit Shkumbin në Tetovë

Shkup, 3 dhjetor – Zhurnal.mk – Komuna e Tetovës kumtoi se ka filluar procedura për pastrimin e Lumit Shkumbin në qytet nga mbeturinat e mbledhura. Për zbatimin e këtij aktiviteti sipas të dhënave për furnizime publike është angazhuar kompania nga Porroi, ndërsa marrëveshja shkaktoi pagesën e jo më shumë se dy milionë denarëve.

“Filloi pastrimi i shtratit të Lumit Shkumbin në pjesën nga ura në bulevardin ‘Industriska’ (Video Smilevski-Bato) deri tek rruga magjistrale Shkup-Gostivar (unaza në Tetovë). Ta ruajmë dhe ta mbajmë mjedisin jetësor të pastër”, theksuan nga Komuna e Tetovës.

Sipas të dhënave të publikuara në sistemin elektronik për furnizime publike (SEFP) për pastrimin e shtratit të lumenjve të Lumit Shkumbin, si dhe lumenjtë në Reçicë të Madhe dhe të Vogël dhe lumin në Porroj më 29 korrik, Komuna e Tetovës ka arritur marrëveshje sipas furnizimit të zbatuar publik 06565/2020 me kompaninë “Mikeli Beton” nga Porroi.

“Vlera e përgjithshme e marrëveshjes nuk guxon ta tejkalojë shumën prej dy milionë denarëve pa e llogaritur TVSH-në. Marrëveshja nuk e obligon organin dakordues që ta kryejë furnizimin në tërë vlerën e lartpërmendur. Çmimi për shërbimet i ndërmarrë nga raporti nga procedura e zbatuar në të cilin bartësi i furnizimit e ka ofruar çmimin më të ulët në vlerë prej 3.100 denarëve pa TVSH-në e llogaritur”, theksohet në marrëveshjen e cila është publikuar në SEFP.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...