Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Forcat e koalicionit të udhëhequra nga sauditët rrëzojnë një dron nga Jemeni

Forcat e koalicionit të udhëhequra nga sauditët kanë shkatërruar një dron të ngarkuar me eksplozivë të drejtuar nga pjestarët e lëvizjes Huthi nga Jemeni në pjesën jugore të Arabisë Saudite, transmeton Anadolu Agency (AA).

Zëdhënësi i koalicionit, Turki al-Maliki, në një deklaratë për agjencinë zyrtare Saudite SPA, tha se droni i rrëzuar ishte i ngarkuar me eksplozivë dhe drejtohej nga rebelët Huthi të Jemenit.

Maliki tha se droni ishte “dërguar në mënyrë sistematike dhe të qëllimshme për të qëlluar mbi civilët”

Lëvizja Huthi ende nuk është pronocuar lidhur me incidentin.

Jemeni vazhdon të mbetet i përfshirë nga dhuna që nga viti 2014, kur grupi Huthi i lidhur me Iranin pushtoi pjesën më të madhe të vendit, përfshirë kryeqytetin Sana.

Konflikti u përshkallëzua një vit më vonë, kur Arabia Saudite dhe aleatët e saj arabë filluan një fushatë masive ajrore që kishte për qëllim parandalimin e avancimit të rebelëve në Jemen dhe të mbështeste qeverinë pro-saudite të vendit.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...