Agjencia Zhurnal.KS
Auto

“Ford Kuga” ose teknologjia që sheh atje ku shoferi nuk mundet

Ndryshimi i korsive është një manovër rutinë në autostradë, por edhe drejtuesit më të kujdesshëm, në disa raste, mund të mos jenë në gjendje të identifikojnë situata të rrezikshme që mund të lindin, në veçanti, në vendet me dukshmëri jo të qartë.

Për të adresuar këtë problem të përbashkët midis shoferëve, ”Ford” ka prezantuar një teknologji të re të krijuar për të ndihmuar drejtuesit e mjeteve që të shmangin përplasjet që vijnë nga mospamja e qartë gjatë udhëtimit në rrugë me shumë korsi.

Sistemi, i cili bën debutimin e tij në makinën tip ”Kuga”, kombinon Sistemin e Informacionit të Blind Spot (BLIS) dhe Sistemin e Mbajtjes së Rrugëve.

Nëse shoferi raporton një ndryshim korsie ose sistemi i kontrollit zbulon një ndryshim korsie kur një automjet afrohet në vendin që mund të çojë në një përplasje të mundshme, sistemi vepron kundër drejtimit për të paralajmëruar shoferin dhe për të dekurajuar lëvizjen.

Për më shumë se një dekadë, ”Ford” ka ofruar teknologjinë e Sistemit të Informacionit të Blind Spot (BLIS) që mund të lajmërojë shoferët për automjetet duke përdorur një dritë paralajmëruese në pasqyrën e jashtme të pasme.

Teknologjia e re e Sistemit të Mbajtjes së Rrugëve me Ndihmën e Blind Spot shkon një hap më tej, duke aplikuar forcë të butë në timon për të dekurajuar shoferët nga ndryshimi i korsive, nëse ata aksidentalisht ndeshen me trajektoren e një përdoruesi tjetër të rrugës duke evituar rrezikun.

Sensorët e radarëve të ”Kugas”, aktivizohen në shpejtësi midis 65 km/h dhe 200 km/h, janë në gjendje të skanojnë korsitë paralele deri në 28 metra pas automjetit, 20 herë në sekondë. / ATSH

Postime të ngjashme

Një Lotus “i ri” i vitit 2013 shitet për 70.000 dollarë

S.B.

Prodhuesi më i madh i veturave në Kinë do të lansojë rivalin e Teslas

S.B.

Megane 2021 i prin rrugës elektrike të Renaultit

S.B.

Hyundai paralajmëron nxjerrjen në treg të modelit Alcazar

admin

Nis prodhimi i Audi Q4 e-tron

admin

Elon Musk: Ne kemi bërë veturat më të mirë të të gjitha kohërave

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...