Agjencia Zhurnal.KS
Auto

Franca planifikon rritjen e taksës deri në 50 mijë euro për veturat luksoze me emetim të lartë

Një draft projektligj buxhetor që është duke u shqyrtuar në parlamentin francez mund t’i detyrojë konsumatorët e modeleve të Porsches, Ferrarit apo të Lamborghinit, që përdorin shumë benzinë, të rikonsiderojnë blerjen e tyre.

Qeveria e tregut të dytë më të madh të industrisë së automobilave në Evropë, pas Gjermanisë, është duke planifikuar që të gjobitë konsumatorët deri në 50 mijë euro në vitin 2022, në bazë të emetimit të dioksid-karbonit nga makinat e tyre, transmeton KOHA shkrimin e europe.autoneës.com.

Me këtë propozim rritet dënimi në vendin tashmë me gjobat më të larta në kontinent sa i përket automjeteve ndotëse të pasagjerëve.

“Ky do të ishte një lajm relativisht i keq për superveturat, automjetet luksoze dhe ekskluzive dhe ndaluese pr importimet e makinave të huaja”, thotë Felipe Munoz, analist për tregun e automjeteve në JATO Dynamics.

Shumë shtete të tjera të mëdha janë duke marrë vendime për të ulur emetimin e gazrave, derisa gjigantët në industrinë e automobilave synojnë të lëvizin drejt makinave elektrike.

Postime të ngjashme

Një Lotus “i ri” i vitit 2013 shitet për 70.000 dollarë

S.B.

Prodhuesi më i madh i veturave në Kinë do të lansojë rivalin e Teslas

S.B.

Megane 2021 i prin rrugës elektrike të Renaultit

S.B.

Hyundai paralajmëron nxjerrjen në treg të modelit Alcazar

admin

Nis prodhimi i Audi Q4 e-tron

admin

Elon Musk: Ne kemi bërë veturat më të mirë të të gjitha kohërave

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...