Agjencia Zhurnal.KS
Shëndetësi

Gati një në pesë pacientë me COVID-19 diagnostikohen më vonë me sëmundje mendore

Pothuajse një në pesë persona që kanë pasur COVID-19 diagnostikohen me një çrregullim psikiatrik të tillë si ankthi, depresioni ose pagjumësia brenda tre muajve nga testimi pozitiv për virusin, sipas një studimi që sugjeron se duhet bërë diçka për të zbutur ndikimin te shëndeti mendor nga pandemia

Analiza, e kryer nga Universiteti i Oxfordit dhe NIHR Qendra e Kërkimit Biomjekësor Shëndetësor në Oksford, gjithashtu zbuloi se njerëzit me një diagnozë para-ekzistuese të shëndetit mendor kishin 65% më shumë gjasa të diagnostikohen me COVID-19, sesa ata pa një diagnozë të tillë, madje duke llogaritur edhe faktorët e njohur të rrezikut si mosha apo kushtet themelore fizike.

“Ky zbulim ishte i papritur dhe ka nevojë për hetim. Ndërkohë, të kesh një çrregullim psikiatrik duhet të shtohet në listën e faktorëve të rrezikut për COVID-19″, tha Dr Max Taquet, një bashkëpunëtor klinik akademik i NIHR dhe një nga autorët e analizës.

Llogaritjet u bënë në bazë të afërsisht 70 milion regjistrave shëndetësorë amerikanë, duke përfshirë më shumë se 62,000 raste të COVID-19 që nuk kërkonin një qëndrim në spital ose një vizitë në departamentin e urgjencës.

Incidenca e çdo diagnoze të sëmundjes mendore në 14 deri 90 ditë pas një diagnoze COVID-19 ishte 18.1%, shkruan The Guardian.

Në mënyrë që të shqyrtohet nëse rreziku i tepërt ishte i lidhur drejtpërdrejt me COVID-19, studiuesit krahasuan të dhënat me gjashtë gjendje të tjera mjekësore gjatë së njëjtës periudhë: grip, infeksione të tjera të traktit respirator, një infeksion i lëkurës; gurët në tëmth; gurë në traktin urinar; dhe fraktura e një kocke të madhe.

Në tre muaj pas diagnozës me COVID-19, 5.8% e pacientëve kishin diagnozën e tyre të parë të regjistruar të sëmundjes psikiatrike, krahasuar me 2.5% në 3.4% të pacientëve në grupet e krahasimit, pothuajse një dyfishim i rrezikut, sipas letrës së botuar në revista Lancet Psikiatria.

Paul Harrison, një profesor i psikiatrisë në Universitetin e Oksfordit, tha se duheshin më shumë kërkime për të vërtetuar nëse diagnoza e një çrregullimi psikiatrik mund të lidhej drejtpërdrejt me marrjen e koronavirusit.

Faktorët e përgjithshëm që ndikojnë në shëndetin fizik nuk u kapën në regjistrat e analizuar, të tilla si sfondi socio-ekonomik, pirja e duhanit ose përdorimi i barnave. Kishte gjithashtu mundësi që mjedisi i përgjithshëm stresues i pandemisë të luante një rol, vuri në dukje ai.

Hulumtimet sugjerojnë që njerëzit me prejardhje të varfër socio-ekonomike kanë më shumë të ngjarë të vuajnë nga shëndeti i keq mendor. Varfëria gjithashtu rrit ekspozimin ndaj coronavirusit, për shkak të faktorëve si strehimi i mbushur me shumë njerëz dhe kushtet e pasigurta të punës.

Një zbulim veçanërisht shqetësues ishte dyfishimi i diagnozës së dementias, e cila zakonisht është e pakthyeshme, tre muaj pas testimit pozitiv me COVID-19, përkundrejt kushteve të tjera shëndetësore.

Mund të ndodhë që ardhja në një spital ose për të parë mjekun tuaj për COVID-19, të lejojë që të diagnostikohen kushte të tjera para-ekzistuese – siç është dementia, vuri në dukje Harrison.

“Nuk është e pamundur që tek disa njerëz virusi të ketë një efekt në tru, duke shkaktuar simptoma dhe vështirësi të caktuara neurologjike”, tha ai. “Sidoqoftë, ne jemi të kujdesshëm që të mos ta “interpretojmë këtë më shumë seç duhet” ose më shumë seç është në të vërtetë”.

Studimet që hulumtojnë ndikimin e virusit në tru dhe sistemin nervor qendror janë duke u zhvilluar, përfshirë këtu një partneritet në Mbretërinë e Bashkuar me fokus eksplorimin e ndërlikimeve neurologjike dhe neuropsikiatrike të COVID-19.

Vetëm koha do të tregojë nëse incidenca e sëmundjes psikiatrike pas-COVID-19 vazhdon të rritet apo të vazhdojë përtej periudhës tre-mujore, shtuan studiuesit.

David Curtis, një profesor në University College London dhe Queen Mary University të Londrës, i cili nuk ishte i përfshirë në studim, u shpreh:

“Në përgjithësi, rezultatet e raportuara duken gjerësisht të besueshme, por nuk jam i sigurt se ato kanë implikime specifike për pacientët ose shërbimet shëndetësore.”

Postime të ngjashme

Çfarë mund të tregojnë rrudhat në ballë për shëndetin e zemrës

admin

Si të pastroni enët e gjakut me një trajtim të thjeshtë natyral

admin

Rastet kur nuk duhet të përdorni vaj kokosi

S.B.

Pija shëruese me xhenxhefil që lufton viruset, lehtëson dhimbjen e kyçeve dhe problemet e tretjes

S.B.

Kontrolloni sytë tuaj për shenja të hershme të sëmundjes së zemrës

S.B.

Raporti i ri i AstraZeneca thotë se vaksina ishte 76 për qind efektive në parandalimin e simptomave të COVID-19

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...