Agjencia Zhurnal.KS
Kosovë

Gati takimi Prishtinë-Beograd/ Vuçiç: Nëse SHBA ka në plan të kërkoj njohje për Kosovën, do të refuzoj takmin me Trump

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç do udhëtoj në Uashington këtë javë për bisedime midis Beogradit dhe Prishtinës, me shpresën për të diskutuar ekonominë, ndërsa Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti këmbëngul se njohja reciproke është e vetmja temë që ai mund të diskutojë me zyrtarët serbë.

Sidoqoftë, Vuçiç gjithashtu thotë se ai pret që takimi i 4 shtatorit në Uashington të hedhë një surprizë në formën e një kërkese për njohjen reciproke të Serbisë dhe ish-provincës së saj, Kosovës. Takimi është organizuar nga i dërguari special i presidentit amerikan për dialogun Beograd-Prishtinë, Richard Grenell.

Vuçiç i tha Forumit Strategjik të Bled në Slloveni të hënën (31 gusht) ai është i vetëdijshëm se Serbia duhet të bashkëpunojë me evropianët dhe amerikanët, për sa i përket Kosovës. Ai gjithashtu tha se statusi politik do të diskutohej nën kujdesin e BE-së, ndërsa çështjet ekonomike do të ishin nën kujdesin e SHBA.

Sipas disa njoftimeve, nëse bisedimet bëjnë përparim të shpejtë, Presidenti i SHBA Donald Trump mund të marrë pjesë gjithashtu në takim. Analistët thonë se një rezultat i mirë i takimit do të ishte një ndihmë e vogël e politikës së jashtme për Trump, i cili po përgatitet të përpiqet të fitojë një mandat tjetër në detyrë në zgjedhjet presidenciale në nëntor.

Vuçiç paralajmëroi se nëse Uashingtoni kërkon njohjen e ndërsjellë të Serbisë dhe Kosovës ai do të refuzojë të takohet me presidentin e SHBA.

Në atë rast, ai i tha Pink TV në 29 gusht, ai do të ishte “presidenti i parë i Serbisë që do t’i ofrohet një takim dypalësh me një president të SHBA dhe presidentin e parë të Serbisë që e refuzon atë”.

Vuçiç gjithashtu tha se Serbia kishte marrë agjendën zyrtare për bisedimet ku “vetëm një pikë ishte e papranueshme”, por nuk specifikoi se çfarë ishte.

Kreu i ‘Zyrës për Serbinë dhe Metohinë’ të Serbisë, Marko Gjuriç, ka njoftuar se ekipi negociator i Beogradit do të vijë me projekte konkrete për lidhje ekonomike, propozime për projekte të infrastrukturës, mbështetje për të rinjtë, fermerët dhe njerëzit e biznesit të të gjitha kombësive në Kosovë.

Gjuriç gjithashtu tha se delegacioni serb në Uashington do të synonte “të shmangte tërheqjen e Serbisë në lojërat gjeopolitike të fuqive të mëdha”.

Në një intervistë për Happy TV, Ministri i Jashtëm Ivica Daçiç tha se zgjidhjet krijuese në interes të të dy palëve duhet të kërkohen në bisedimet Beograd-Prishtinë sepse “situata aktuale në terren është antikushtetuese, duke pasur parasysh që Beogradi nuk e ka tërë territorin e tij nën nuk kontrollon, e as Prishtina nuk kontrollon”.

Ndërkohë, Kryeministri i Kosovës Hoti theksoi angazhimin e vazhdueshëm të Kosovës – aktualisht i fundit në radhë të shpresëdhënësve të BE të Ballkanit Perëndimor – për dialog sepse ishte “një vend Evropian me një orientim të qartë Euro-Atlantik”.

Sidoqoftë, ai shtoi se për të, tema e vetme ishte “arritja e një marrëveshjeje për njohjen reciproke, pa rrezikuar integritetin territorial të Kosovës”.

Përfaqësuesit e Kosovës dhe Serbisë do të takohen të premten në Shtëpinë e Bardhë. Pas kësaj, një raund i ri i dialogut të nivelit ekspert është planifikuar dy ditë më vonë në Bruksel, ndërsa bisedimet e nivelit të lartë janë planifikuar për 7 shtator, me pjesëmarrjen e presidentit serb dhe kryeministrit të Kosovës.

Takimi i zyrtarëve të Kosovës dhe Serbisë në SHBA ishte planifikuar fillimisht për 27 Qershor por u shty pasi Zyra e Prokurorit Specialist në Hagë njoftoi se kishte ngritur një projekt aktakuzë kundër Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe udhëheqësit të Partisë Demokratike të Kosovës Kadri Veseli.

Beogradi dhe Prishtina kanë biseduar me vite nën kujdesin e BE për normalizimin e marrëdhënieve dhe arritjen e një marrëveshje gjithëpërfshirëse, një kërkesë për përparimin e tyre drejt integrimit evropian. Ndërkohë, Beogradi ka lënë të kuptohet gjithashtu në ndërtimin e marrëdhënieve më të ngushta me Rusinë dhe Kinën./Shekulli/

Postime të ngjashme

Humbin jetën edhe 17 persona nga coronavirusi në Kosovë – konfirmohen 781 raste të reja

S.B.

Haradinaj: Nuk kishim tjetër zgjidhje pos të përballemi me Serbinë

S.B.

Edita Tahiri reagon ndaj deklaratës së Edi Ramës për Kosovën

S.B.

Kurti bën homazhe te varret e presidentit Ibrahim Rugova dhe veprimtarit Adem Demaçi

S.B.

Seanca e Gjykatës së Hagës, avokati i Thaçit: Na jepni materialet që kërkojmë

S.B.

Hoxhaj përkujton 22 vjetorin e bombardimeve të NATO-s: Mision historik në mbrojtjen e të drejtave të qytetarëve për liri

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...