Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Gazeta bullgare: Hollanda dhe Danimarka mbështesin veton e Bullgarisë për RMV-në

Sofje, 4 dhjetor – Zhurnal.mk – Gazeta bullgare “24 orë”, në një shkrim të tyre pohojnë se Danimarka dhe Hollanda e mbështesin veton bullgare për Maqedoninë e Veriut, informon Zhurnal.

Sipas kësaj gazete bullgare, burimi i gazetës thotë se madje edhe po të mos ketë çështje kontestuese për Maqedoninë e Veriut, ekziston një mos miratim i madh për kornizën negociuese për Shqipërinë.

Pasi Bullgaria bllokoi fillimin e negociatave për RMV-në me BE-në, gjatë kohës së mbledhjes në nivel të ambasadorëve në Bruksel, çështja përsëri do të hapet në mbledhjen e 7 dhjetorit, përcjellë Zhurnal. Për ditën e ardhshme është caktuar takim i Këshillit për çështje të përgjithshme, ku përsëri do të diskutohet për procesin e negociatave me Maqedoninë e Veriut.

Para dy ditëve komesari për zgjerim i BE-së, Oliver Varhjeli, kërkoi nga Maqedonia e Veriut të bëjë përpjekje për gjetjen e një marrëveshje me Bullgarinë. Ndërkohë vazhdon mbledhja e komisionit për çështje historike, ndërsa Qeveria e Maqedonisë vazhdon me përpjekjet të dakordohet me Sofjen dhe të mundësojë fillim të negociatave me BE-në.//Zhurnal.mk

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...