Agjencia Zhurnal.KS
Kuriozitete

Gjendet në Vjenë molla e vjetër 4.000-vjeçare

Arkeo-botanistët kanë zbuluar në Vjenë mollën më të vjetër deri më tani, dhe është gjithashtu interesante që zbulimi ndodhi pak para “Ditës së Mollës” austriake më 13 nëntor.

Një ekzemplar i mollës së egër evropiane Malus sylvestris mendohet se është tharë 4.000 vjet më parë dhe më pas është lënë mënjanë për dimër.

Mbetjet e një molle u gjetën gjatë gërmimit të një vendbanimi neolitik në Oberlaa, një fshat që daton 2.400 vjet para Krishtit.

“Gjetja tregon se molla me siguri ishte tharë dhe ruajtur për dimër. Supozohet se ajo ishte vjelë në pyjet që më pas mbuluan Laaer Hill dhe Liesingbach Valley. Kjo frutë është ekzemplari më i vjetër i mollës në tokën e Vjenës”, tha Rrjeti Ndërkombëtar i Komunikimit i Qytetit Vjenë.

“Ne dimë për gjetje të ngjashme në Zvicër, ku mollët e egra të përgjysmuara janë lidhur në një kordon dhe ruhen si fruta të thata për dimrin,” tha Marianne Kohler-Schneider, një arkeo-botaniste në Universitetin e Burimeve Natyrore dhe Shkencave të Aplikuara të Vjenës (BOKU).

Molla e gjetur nuk ka shumë ngjashmëri me speciet e sotme. Sipas shkencëtarëve, rritja sistematike e frutave dhe rritja e mollëve nuk arritën në Evropë mijëra vjet më vonë. Drithërat dhe disa eshtra kafshësh u zbuluan gjithashtu gjatë gërmimeve. Kjo siguron depërtim në bazat e jetës së banorëve neolitikë në vendbanimin e Oberlaa.

Që nga viti 1973, “Dita e Mollës” festohet tradicionalisht në Austri të premten e dytë të nëntorit. Kjo ditë nuk i përket listës zyrtare të festave, por është një iniciativë qytetare që synon forcimin e rëndësisë ekonomike të rritjes së mollëve dhe frutave në rajon. Austriakët konsumojnë rreth 70,000 tonë mollë në vit.

Postime të ngjashme

Zgjidhni një flutur dhe zbuloni anët e fshehura të personalitetit tuaj

S.B.

Nusja e bllokuar nga përmbytjet në Australi dërgohet me helikopter në dasmë

S.B.

Një “Rapunzel” në jetën reale, nuk i shkurtoi flokët për 17 vjet

admin

Ja si do të duket qyteti i parë në Mars!

admin

Inskenoi rrëmbimin për të mos shkuar në punë, nuk ia mori mendja se do t’i kushtojë shtrenjtë – policia në Arizona zbuloi të vërtetën

S.B.

Burri nuk arriti të hapte parashutën, instruktori e filmoi atë duke e shpëtuar

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...