Agjencia Zhurnal.KS
Kuriozitete

Gjendet raca më e rrallë e qenve për herë të parë pas 50 vjetësh

Raca e qenve e njohur si “qentë e këndimit” nga Guineja e Re është parë përsëri në malet e Indonezisë pasi besohej se ishte zhdukur për 50 vjet.

Qeni mori nofkën e tij të veçantë për shkak të krijimit të tingujve harmonikë me lehjen dhe ulërimën e tij.

Ai konsiderohet raca më e rrallë dhe më e vjetër e qenve në botë, por zbulimet tani konfirmojnë se ata në të vërtetë janë qen të egër nga Highland, raporton Daily Mail.

Shkencëtarët besojnë se qentë e egër nga Highland kanë gjene, të cilat qentë nga Guineja e Re i kanë humbur gjatë kohës sa ishin në robëri. Sidoqoftë, ata besojnë se duke i kryqëzuar ata, do të jenë në gjendje të rikrijojnë një popullatë të vërtetë qensh që këndojnë.

Postime të ngjashme

Zgjidhni një flutur dhe zbuloni anët e fshehura të personalitetit tuaj

S.B.

Nusja e bllokuar nga përmbytjet në Australi dërgohet me helikopter në dasmë

S.B.

Një “Rapunzel” në jetën reale, nuk i shkurtoi flokët për 17 vjet

admin

Ja si do të duket qyteti i parë në Mars!

admin

Inskenoi rrëmbimin për të mos shkuar në punë, nuk ia mori mendja se do t’i kushtojë shtrenjtë – policia në Arizona zbuloi të vërtetën

S.B.

Burri nuk arriti të hapte parashutën, instruktori e filmoi atë duke e shpëtuar

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...