Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Gjukanoviç rrëfen dëbimin e ambasadorit serb në Mal të Zi: E mbushi kupën

Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç, deklaroi se dëbimi i ambasadorit të Serbisë në Podgoricë, Vladimir Bozhoviç, ndodhi sepse ai e mbushi “kupën”.

Gjatë pushimit të sesionit parlamentar, ku ai ndoqi prezantimin e programit të qeverisë së Kryeministrit të caktuar Zdravko Krivokapiç, Gjukanoviç vlerësoi se marrëdhëniet diplomatike midis Malit të Zi dhe Serbisë janë në të njëjtin nivel si me vendet e tjera.

Lidhur me vendimin për të dëbuar ambasadorin serb në Podgoricë, për shkak të deklaratës në lidhje me Asamblenë e Podgoricës në 1918, Gjukanoviç tha: “Unë besoj se ambasadori i Serbisë ka përmbushur të gjitha kushtet për këtë qëndrim të Ministrisë së Punëve të Jashtme ndaj tij.

Duke folur rreth formimit të qeverisë së re, Gjukanoviç tha se “është mirë që procesi i zgjedhjes së një qeverie të re ka filluar”, por theksoi se prezantimi i Kryeministrit të mandatar, Zdravko Krivokapiç ishte plot kontradikta.

“Unë mendoj se kjo dhe qeveritë e mëparshme duhet të gjykohen në bazë të asaj që ata do të bëjnë, jo atyre që thonë me fjalë. Përshtypja ime kryesore është se prezantimi i plotë bazohet në teza polemike në lidhje me paragjykimet e formuara nga kryeministri në të kaluarën dhe kjo nuk është kurrë e mirë si pika e fillimit“, tha Gjukanoviç.

Gjukanoviç polemizoi me kryeministrin në deklaratën e tij se këtë herë u zhvilluan zgjedhjet e para demokratike në vend.

“Të gjitha zgjedhjet e mëparshme janë monitoruar nga bashkësia ndërkombëtare. Nuk do të ndodhë që Mali i Zi të ketë arritur të gjitha rezultatet me një deficit të demokracisë. Nuk është e mundur të flasësh për Malin e Zi si një ekonomi të djegur. Nuk quhen zgjedhje të lira vetëm se ke ardhur në qeveri”, tha Gjukanoviç.

Kur u pyet nëse ai do të mbetet kryetar i DPS pas kongresit të jashtëzakonshëm, ai u përgjigj shkurtimisht “te presim, të presim “.

Gjukanoviç deklaroi se ai pret bashkëjetesë të qetë me qeverinë e ardhshme dhe është i bindur se pushteti i ri ekzekutiv gjithashtu do të kontribuojë në një bashkëpunim të tillë dhe të respektojë Kushtetutën.

“Sa i përket bashkëjetesës, unë pres bashkëjetesë të qetë. Unë mendoj se Mali i Zi ka befasuar tashmë publikun mosbesues disa herë, nuk ka asnjë arsye për të mos e befasuar atë përsëri për tëmirë,” tha Presidenti i Malit të Zi para gazetarëve në parlament. Ai shtoi se nuk kishte asnjë arsye që bashkëjetesa të mos ishte e suksesshme.

“Unë nuk shoh një arsye për t’u shqetësuar, nuk shoh ndonjë tundim të ri,” tha Gjukanoviç, duke shtuar se ai kurrë nuk ndërhyri në punët e qeverisë dhe shtoi se nuk do të kishte problem të siguronte, me funksionimin e tij korrekt kushtetues, një hapësirë të papenguar për funksionimin e pushtetit ekzekutiv.

“Unë jam i bindur që qeveria e re do të respektojë Kushtetutën dhe do të kontribuojë në bashkëjetesë të suksesshme. Unë besoj se pas kësaj përvoje, Mali i Zi do të dalë si një demokraci më e pjekur sesa është sot,” tha Gjukanoviç.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...