Agjencia Zhurnal.KS
Showbiz

Gjykata hedh poshtë vendimin e Mbikëqyrësit të Konkurrencës së Tregjeve, të cilët gjetën vërejtje në reklamën e fundit të Rita Orës dhe JD

Mbikëqyrësi i konkurrencës së tregjeve kishte gjetur vërejtje në reklamën e fundit të markës JD me artisten shqiptare, Rita Ora, që promovonte veshjet e reja të markës Adidas dhe Nike për këtë rrjet.

Vendimi i CMA-së për të bllokuar marrëveshjen e fundit të JD Sports shkaku i “parregullsive” që kinse ata gjetën, u përmbys, shkruan DailyMail.

Një gjykatë vendosi që vendimi nga Autoriteti i Konkurrencës dhe Tregjeve nuk arriti të merrte parasysh forcën në rritje të dyqaneve online të Nike dhe Adidas.

Kryetari i Tribunalit të Apelit të Konkurrencës kritikoi vendimmarrjen ‘irracionale’ të CMA-së dhe dështimin e saj për të vlerësuar siç duhet ndikimin e pandemisë COVID-19.

CMA kishte thënë që bashkimi do të zvogëlojë konkurrencën në tregun e veshjeve sportive në Mbretërinë e Bashkuar – por ajo do të detyrohet të rishikojë gjykimin e saj.

Është vetëm hera e dytë që një vendim nga CMA për të bllokuar një marrëveshje prishet që kur u themelua mbi shtatë vjet më parë.

JD gjithmonë kishte pohuar se vendimi i CMA, i cili u publikua në mes të bllokimit të parë, ishte ‘i pasaktë dhe i vjetëruar’. Specialisti i FTSE 100 – fushata festive e reklamave e të cilit përmban super yllin Rita Ora – ka rreth 400 dyqane dhe gjithashtu zotëron një numër markash të tjera të ‘High Street’ si ‘Footpatrol’, ‘Blacks and Millets’. ‘Footasylum’, të cilin e bleu përsëri në qershor të vitit 2019, ka 65 dyqane në Mbretërinë e Bashkuar.

Të dhënat e sondazhit kishin zbuluar se blerësit e shikonin ‘Footasylum’ si opsionin tjetër më të mirë pas JD, dhe shitësit e tjerë, duke përfshirë ‘Sports Direct’, gjithashtu u ankuan për lidhjen.

Por JD vuri në dukje rritjen dixhitale të Nike dhe Adidas. Pandemia ka përshpejtuar zhvendosjen në blerjet në internet, duke i shtyrë gjigantët globalë të investojnë më shumë në dyqanet e tyre në internet.

Kryetari ekzekutiv i JD Peter Cowgill tha: ‘Ne gjithmonë kemi pohuar se ky bashkim do të siguronte përfitime të konsiderueshme afatgjata për klientët, kolegët dhe partnerët e markës’.

‘Ne shpresojmë të paraqesim prova të mëtejshme që demonstrojnë shkallën e vërtetë në të cilën peizazhi konkurrues ka evoluar, veçanërisht si rezultat i sfidave të papara të shkaktuara nga pandemia’.

CMA tha se ishte ‘zhgënjyer’ por tani do të ‘vlerësonte’ gjykimin dhe do të merrte parasysh hapat e tyre të ardhshëm.

Postime të ngjashme

Motra e Dua Lipës, Rina bëhet imazh i fushatës së re reklamuese të pijes “Coca-Cola”

S.B.

Princi Harry me punë të re në organizatën bamirëse “BetterUp”

S.B.

Ka vdekur aktori George Segal

S.B.

Bebe Rexha dhe marka e atleteve “Puma” bashkëpunojnë në koleksionin “Power”

S.B.

Kim Kardashian ndërton një qytezë në miniaturë në rezidencën e saj luksoze në Kaliforni

S.B.

Dua Lipa së shpejti do të sjellë një këngë të re, shpreson të mbajë turne në shtator

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...