Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Gjykata Kushtetuese këtë javë do ta diskutojë ndryshimin e emrit

Shkup, 2 nëntor, zhurnal.mk – Gjykata Kushtetuese deri në fund të kësaj jave do të fillojë me diskutimet rreth nismave të parashtruara nëse janë në pajtim me kushtetutën katër amendamentet e votuara vjet në janar në Kuvendin e Maqedonisë me dy të tretat e votave.

Bëhet fjalë për amendamentet kushtetuese 33, 34, 35 dhe 36 prej të cilëve u mundësua ndryshimi i emrit zyrtar të shtetit.

Me amendamentin 33 në Kushtetutë, “Republika e Maqedonisë” ndryshohet me “Republika e Maqedonisë së Veriut”, ndërsa fjala “Maqedonia” me “Maqedonia e Veriut” përveç se në nenin 36.

Ndryshe, krahas ndryshimit të amendamenteve, po ashtu është kundërshtuar edhe votimi i Marrëveshjes së Prespës, Marrëveshjes për fqinjësi të mirë dhe referendumi.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...