Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Gjykata vendosi: Lidija Dimova ngelet pa pasaportë

Shkup, 4 nëntor – Zhurnal.mk – Gjykatësi i procedurës paraprake e ka pranuar propozimin e Prokurorisë dhe ka vendosur që drejtoreshës tanimë të shkarkuar të Agjencisë Nacionale për programe arsimore evropiane, Lidija Dimova, t’i meret pasaporta dhe njëkohësisht të paraqitet në gjykatë. Asaj gjithashtu i është ndaluar të kryejë disa veprime dhe lëmi të ndryshme, informon Zhurnal.

Masat e njejta për kujdes i janë shqiptuar edhe të dyshuarit tjetër Aleksandar Goçev i cili gjithashtu sot u mor në pyetje në Gjykatën Penale. Këto masa që të premten iu shqiptuan të dyshuarit Zoran Zllatkovski, pronar i V.E.Z Trejd.

Policia financiare ka ngritur padi penale kundër katër personave, ndërsa Prokuroria ka hapur hetim për disa vepra penale. Të dyshuarit ngarkohen se kanë shkaktuar dëm të mjeteve të dedikuara nga Bashkimi Evropian në shumë të përgjithshme prej 25,334,543 denarë, apo mbi 400.000 euro.//Zhurnal.mk

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...