Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni TOP LAJM

Gjykatësi Ivan Xholev zgjedhet kryetar i Këshillit Gjyqësor Mediatik

Shkup, 30 nëntor – Zhurnal.mk – Këshilli Gjyqësor Mediatik e ka zgjedhur udhëheqësinë e cila do të përfaqësojë Këshillin në dy vitet e ardhshme, informon Zhurnal.

Kryetari i ri është zgjedhur Ivan Xholev, gjykatës nga Gjykata Themelore Penale, ndërsa nënkryetar është Hristina Bellovska, gazetare e TV24. Në takim morën pjesë 12 nga gjithsej 15 anëtarë të Këshillit Gjyqësor Mediatik.

“Nën ndikim të KGJM, gjykatësit dhe gazetarët filluan më tepër të komunikojnë, filloi të zhvillohet një besim i ndërsjellë, shkëmbim të informatave, plotësohemi, por edhe kritikohemi njëri me tjetrin, ndërsa përfitim nga e jgithë kjo kanë qytetarët të cilët marin informata të shpejta dhe të sakta. Në këtë mënyrë direkisht por edhe në mënyrë indirekte kemi ndikuar në përforcimin e kapaciteteve demokratike, ndërsa në një mënyrë kemi vendosur dhe sistem të ri të kontrollit të qytetarëve në veprimet gjyqësore, por edhe qeverisjen e së drejtës”, tha Xholev.

Gazetarët do të kërkojnë qasje në vendimmarjet, vendimet për paraburgim dhe dokumente tjera.

Përbërja e KGJM numëron 15 anëtarë, prej të cilëve tetë janë gazetarë nga mediume të ndryshme, ndërsa shtatë janë nga radhët e gjykatësve nga zona të ndryshme të apelit.

Ky këshill ekziston që nga viti 2018.//Zhurnal.mk

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...