Agjencia Zhurnal.KS
Bota Shqipëri

Greqia vendos për herë të parë trupa ushtarake në ishullin pranë Shqipërisë

Greqia do të ketë një prani ushtarake në ishujt Gavdos dhe Othonos (ky i fundit shumë pranë Shqipërisë), për shkak të përshkallëzimit të provokimit turk.

Sipas një artikulli të gazetës “Ta Nea”, ushtria greke krijoi një postë ushtarake në Gavdos, gjatë verës, ndërsa plani parashikon edhe krijimin dhe funksionimin e një poste ushtarake edhe në ishullin Othonos.

Në Gavdos, posta me një kapacitet prej 9 personash, u ngrit vetëm një javë pas urdhrit të Gjeneral Lejtnant Charalambos Lalousis.

Qëllimi është prania e fortë e ushtrisë në pjesët kyçe dhe strategjike të vendit.

Radari në Gavdos do të jetë në gjendje të kontrollojë zonën në një thellësi prej 30 km.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Stërvitja e NATO-s në Shqipëri një ditë pas zgjedhjeve, Peleshi: Jo thjesht një stërvitje, ja çfarë domethënie ka për vendin

S.B.

“Kufizimet nuk ndryshojnë”, Komiteti Teknik i Ekspertëve: Masat në fuqi edhe për 2 javë të tjera

S.B.

Rama-Manastirliu nga Kamza: Finalizohet marrëveshja për vaksinat kineze, javën që vjen nis vaksinimi masiv

S.B.

SHBA dhuron 29 mjete të blinduara për Forcat e Armatosura të Shqipërisë

S.B.

“Hajde themi Rama ik”/ Rama në Kamëz me fëmijët, batuta: Jepu një Iphone Rakip ta shohësh sa prapa je

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...