Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni Rekomanduar TOP LAJM

Grubi, “Tarzani” i Ahmetit me 4 poste, për një zyre, grushtohen me Rashkovskin!

Shkup, 12 shtator, Zhurnal.mk – Nga burime jozyrtare të qeverisë, Vecer.mk mëson se një përleshje fizike ka ndodhur dje midis zëvendës kryeministrit Artan Grubi dhe Sekretarit të përgjithshëm të Qeverisë Dragi Rashkovski.

Armiqësia midis të dyve ka ekzistuar që nga formimi i qeverisë së re kur Grubi, zëvendës kryeministri i parë u zhvendos në zyrën luksoze të sekretarit të përgjithshëm.

Rashkovski u ankua për këtë procedurë, por më kot.

Dje, tensioni kulmoi kur Rashkovski refuzoi të dorëzonte të gjithë çelësat e kabinetit Grubi, si dhe zyrave ndihmëse dhe kasafortës së kabinetit, gjatë së cilës pati një debat të fortë, duke bërtitur, i cili, sipas burimeve jozyrtare të qeverisë, përfundimisht kulmoi në dy ose tre goditje ku zëvendës kryeministri Grubi ia dha Rashkovskit rreth qafës dhe kokës.

Pastaj ata u ndanë dhe përmes një punonjësi në sekretariat Rashkovski më vonë i dërgoi të gjitha çelësat zëvendës kryeministrit Grubi, i cili që nga dje është vendosur zyrtarisht në zyrën e Sekretarit të Përgjithshëm.

Shërbimi qeveritar tani po kërkon zyrë tjetër për Dragi Rashkovskin.

Ky nuk është incidenti dhe përleshja e parë fizike në të cilën Artan Grubi merr pjesë ose shkakton.

Sidoqoftë, kjo është hera e parë që nga vitet 1990 që një Zëvendës Kryeministër merr përsipër ambientet e Sekretarit të Përgjithshëm, Zyrën e Sekretarit të Përgjithshëm të Qeverisë. Këto zyra, të vendosura në kullën e gjashtë të ndërtesës së qeverisë, janë më afër zyrës së kryeministrit, e cila ndodhet në kullën e tretë.

Pasi Grubi mori kabinetin e Rashkovskit, dhe kjo ishte menjëherë pasi ai u emërua Zëvendës Kryeministër i Parë, Sekretari i Përgjithshëm i Qeverisë u detyrua praktikisht të lëvizte dhe të shkonte në kullën e katërt. Atje, ai tani është praktikisht në zyrën e Ministrit aktual pa portofol, i ngarkuar me komunikimet, llogaridhënien dhe transparencën, Robert Popovski, një pozicion që tashmë është shfuqizuar.

Në të njëjtën kohë, sa herë që qeveria ka ndryshuar, ka pasur një riorganizim sipas pëlqimit personal të zyrtarit të sapoemëruar, por kjo është hera e parë që Zëvendës Kryeministri ulet në zyrën e Sekretarit të Përgjithshëm të Qeverisë.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...