Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Hamas: Rrënimi i fshatit palestinez nga Izraeli paraqet spastrim etnik

Lëvizja palestineze Hamas tha se rrënimi izraelit i fshatit Hammisa në qytetin lindor Tubas, në Bregun Perëndimor të okupuar, paraqet spastrim etnik, raporton Anadolu Agency (AA).

“Shkatërrimi i fshatit nga Izraeli është një spastrim etnik i kryer nga institucionet sioniste kundër popullit palestinez”, deklaroi zëdhënësi i Hamasit Hazim Qasim për AA.

“Kjo është një shkelje e të gjitha rregullave ndërkombëtare”, shtoi ai.

Qasim tha se dobësia e presionit ndërkombëtar ka bërë që forcat pushtuese të vazhdojnë me këtë politikë.

Të martën e kaluar, ushtarët izraelitë mësynë fshatin Hammisa dhe rrënuan 11 shtëpi ku jetonin 23 familje. Si rezultat i shkatërrimit, 85 njerëz nga fshati mbetën pa çati mbi kokë.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...