Agjencia Zhurnal.KS
Kuriozitete

Hëna e Jupiterit Europa, është e mbuluar me akull që shkëlqen çuditërisht në errësirë

Shkencëtarët kohët e fundit kanë përcaktuar që hëna e Jupiterit Europa, ndoshta shkëlqen edhe në errësirë.

Gjegjësisht, eksperimentet laboratorike kanë treguar se lloji i akullit që mbulon sipërfaqen e asaj hëne të largët shkëlqen kur rrezatohet, gjë që mund të na ndihmojë të zbulojmë saktësisht se cila është përbërja e fushave të ngrira dhe oqeaneve nëntokësore.

Hëna e Jupiterit bombardohet vazhdimisht nga elektronet me energji të lartë, sepse fusha e fortë magnetike e Jupiterit po përshpejton vazhdimisht grimcat e ngarkuara. Shkencëtari Murthy Gudipati dhe kolegët e tij në laboratorin e Jet Propulsionit të NASA-s donin të hetonin se çfarë ndodh kur elektronet me energji të lartë godasin sipërfaqen e Evropës, transmeton Telegrafi.

Ne mund ta pyesim veten – pra, çfarë është e çuditshme kur shkëlqen hëna? Këtu në Tokë, ne jemi vazhdimisht dëshmitarë të këtij fenomeni. Por Hëna jonë shkëlqen sepse reflekton rrezet e diellit dhe ky shkëlqim i Evropës shkaktohet nga mekanizma krejtësisht të ndryshëm. Imagjinoni sikur kemi një Hënë që ndizet vazhdimisht, edhe në anën që nuk është përballë Diellit.

“Nëse Evropa nuk do të bombardohej nga rrezatimi elektronik me energji të lartë, do të dukej tamam si Hëna jonë, domethënë do të ishte errësirë ​​në njërën anë. Por meqenëse është e ekspozuar ndaj rrezatimit, Evropa shkëlqen edhe në errësirë”, tha Gudipati.

Shkëlqim jeshil ose i kaltër 

Kur elektronet godasin molekulat në akull gjatë eksperimentit, ato u shpërbënë dhe atomet e tyre thithën pak energji. Atomet pastaj ri-emetojnë atë energji në formën e dritës duke krijuar një shkëlqim të gjelbër.

“Nëse do të qëndronim në sipërfaqen e Evropës dhe të shikonim dyshemenë, ajo do të dukej si sipërfaqja e Tokës gjatë një hëne të plotë”, tha Gudipati.

Në vitin 2024, NASA planifikon të lëshojë anijen Europa Clipper, e cila duhet të arrijë orbitën e Jupiterit dhe të studiojë Evropën.

“Anija kozmike Europa Clipper do të kryejë një studim të hollësishëm të hënës së Jupiterit në Evropë për të përcaktuar nëse hëna e akullit mund të përmbajë kushte të favorshme për zhvillimin e jetës”, shkruajti NASA në një deklaratë.

Postime të ngjashme

Zgjidhni një flutur dhe zbuloni anët e fshehura të personalitetit tuaj

S.B.

Nusja e bllokuar nga përmbytjet në Australi dërgohet me helikopter në dasmë

S.B.

Një “Rapunzel” në jetën reale, nuk i shkurtoi flokët për 17 vjet

admin

Ja si do të duket qyteti i parë në Mars!

admin

Inskenoi rrëmbimin për të mos shkuar në punë, nuk ia mori mendja se do t’i kushtojë shtrenjtë – policia në Arizona zbuloi të vërtetën

S.B.

Burri nuk arriti të hapte parashutën, instruktori e filmoi atë duke e shpëtuar

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...