Agjencia Zhurnal.KS
Shqipëri

Hidhet në Presidencë shorti për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, ja emrat e rinj

Zgjidhen anëtarët e rinj të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Ka nisur në orën 11:00 në Presidencë shorti për zgjedhjen e anëtarëve të KED. Deri tani janë zgjedhur anëtarët e KED nga Gjykata Kushtetuese dhe Gjykata e Lartë.

Marsida Xhaferllari zgjidhet anëtare e KED
Elsa Toska zgjidhet anëtarja e dyte e KED
Anëtari zëvendësuse në KED Fiona Papajorgji
Ervin Pupe zgjidhet anëtar i KED nga Gjykata e Lartë
Anëtari zëvendësues nga Gjykata e Lartë zgjidhet Ilir Panda
Adnand Xholi, anëtar i KED nga KLP
Kujtim Luli zgjidhet anëtar zëvendësues i KED nga KLP

Presidenti i Republikës Ilir përcaktoi datën 4 dhjetor për hedhjen e shortit. Në short janë kandidatët e sjellë nga Gjykata Kushtetuese, Këshilli i Lartë i Prokurorisë dhe Këshilli i Lartë Gjyqësor.
KED është një organ kolegjial me 9 anëtarë dhe me mandat 1-vjeçar.Ky institucion ka rol kyç në vlerësimin e kritereve profesionale e morale të kandidatëve për anëtarë të Gjykatës Kushtetuese.

Postime të ngjashme

Stërvitja e NATO-s në Shqipëri një ditë pas zgjedhjeve, Peleshi: Jo thjesht një stërvitje, ja çfarë domethënie ka për vendin

S.B.

“Kufizimet nuk ndryshojnë”, Komiteti Teknik i Ekspertëve: Masat në fuqi edhe për 2 javë të tjera

S.B.

Rama-Manastirliu nga Kamza: Finalizohet marrëveshja për vaksinat kineze, javën që vjen nis vaksinimi masiv

S.B.

SHBA dhuron 29 mjete të blinduara për Forcat e Armatosura të Shqipërisë

S.B.

“Hajde themi Rama ik”/ Rama në Kamëz me fëmijët, batuta: Jepu një Iphone Rakip ta shohësh sa prapa je

S.B.

Grida Duma padit Erion Veliajn për shpifje

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...