Agjencia Zhurnal.KS
Kosovë

Hoti për pandeminë: Kjo është situatë lufte!

Nga Klinika Infektive në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, të cilën e vizitoi së bashku me ministrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj, për të parë nga afër gjendjen nëpër spitale gjatë pandemisë së koronavirusit, kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti deklaroi se kjo është praktikisht një situatë lufte, ku çdo ditë përballesh me një rrezik të madh e me viktima”, ka thënë Hoti.

Kryeministri falenderoi stafin shëndetësor për përballje me pandeminë në tetë muajt e fundit ndërsa tha se, fatmirësisht numri i viktimave nuk është aq i lartë sa ai i vendeve të rajonit. Një ditë më parë Kosovës iu shtuan 773 raste të​ reja me koronavirus, pas marrjes së​ 1,519 kampionëve. Më herët, kreu I ekzekutivit qe shprehur se karantina totale do të kishte një kosto shumë të madhe.

Që prej 13 marsit, kur janë regjistruar rastet e para me koronavirus në Kosovë, autoritetet shëndetësore kanë raportuar për 26,121 të prekur dhe 777 jetë të humbura nga covid 19. Të mërkurën, Hoti paraqiti masat e reja që e ndajnë Kosovën në tre zona të rrezikshmërisë, sipas numrit të të infektuarve nëpër komuna: zona e kuqe me rrezikshmëri të lartë, zona e portokalltë me rrezikshmëri mesatare dhe zona e gjelbër e cila ka rrezikshmërinë më të ulët.

Postime të ngjashme

Humbin jetën edhe 17 persona nga coronavirusi në Kosovë – konfirmohen 781 raste të reja

S.B.

Haradinaj: Nuk kishim tjetër zgjidhje pos të përballemi me Serbinë

S.B.

Edita Tahiri reagon ndaj deklaratës së Edi Ramës për Kosovën

S.B.

Kurti bën homazhe te varret e presidentit Ibrahim Rugova dhe veprimtarit Adem Demaçi

S.B.

Seanca e Gjykatës së Hagës, avokati i Thaçit: Na jepni materialet që kërkojmë

S.B.

Hoxhaj përkujton 22 vjetorin e bombardimeve të NATO-s: Mision historik në mbrojtjen e të drejtave të qytetarëve për liri

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...