Agjencia Zhurnal.KS
Kosovë

IKSHPK me dy aparatura të reja, kapaciteti i testimit për COVID-19 do të rritet deri tri herë më shumë

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik sot është bërë edhe me dy aparatura për kryerjen e testeve PCR për COVID-19, ndërsa pritet që kapaciteti i testimit të rritet deri në tri herë më shumë.

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj në një postim në rrjetin social Facebook shkruan se tash do të shtohet numri i testeve brenda 24 orëve.

Lexoni të plotë postimin:

“Në Institutin Kombëtar të Shëndetit Publik të Kosovës, nga sot, janë shtuar edhe dy aparatura për kryerjen e testeve PCR, për COVID-19. Lajm i mirë është se kapaciteti i testimit do të rritet deri tri herë më shumë se deri tani.

Pas angazhimit të vazhdueshëm për shtimin e numrit të pajisjeve për testim, u arrit qëllimi. Tash shtohet edhe numri i testeve brenda 24 orëve.

Këto dy aparatura janë donacion nga Organizata Botërore e Shëndetësisë. Jemi të bekuar me miqësinë e donatorëve. Donacion tepër i çmueshëm në kohë pandemie”.

Ndryshe, në Kosovë aktualisht numri total i rasteve pozitive është 15.938 raste nga 71.865 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 638 raste të vdekjes.

Numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 14.143 raste, kurse numri i rasteve aktive është 1.157.

Postime të ngjashme

Humbin jetën edhe 17 persona nga coronavirusi në Kosovë – konfirmohen 781 raste të reja

S.B.

Haradinaj: Nuk kishim tjetër zgjidhje pos të përballemi me Serbinë

S.B.

Edita Tahiri reagon ndaj deklaratës së Edi Ramës për Kosovën

S.B.

Kurti bën homazhe te varret e presidentit Ibrahim Rugova dhe veprimtarit Adem Demaçi

S.B.

Seanca e Gjykatës së Hagës, avokati i Thaçit: Na jepni materialet që kërkojmë

S.B.

Hoxhaj përkujton 22 vjetorin e bombardimeve të NATO-s: Mision historik në mbrojtjen e të drejtave të qytetarëve për liri

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...