Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Ilaçi i artrit që po jep rezultate të shkëlqyera edhe kundër Covid-19

Një ilaç, i cili përdoret për të trajtuar artritin duket se po jep rezultate edhe për kurimin e Covid-19. Sipas studimeve më të fundit, medikamenti i artritit ul vdekjet te të moshuarit në 2 të 3 e rasteve, duke rritur shpresat se do të shpëtojë shtresën më të rrezikuar.

Ilaçi i quajtur ”baricitinib” dhe i tregtuar me emrin “Olumiant”, është një medikament relativisht i ri për artritin reumatoid, i cili është vënë në dispozicion vetëm 3 vitet e fundit.

Tabletat ditore zvogëlojnë vdekjet me 71 për qind te ata me sëmundje të moderuar ose të rëndë, thonë studiuesit.

Ky ilaç është një “armë e fuqishëm” në luftën kundër koronavirusit dhe më e rëndësishmja është se funksionon tek të moshuarit.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...