Agjencia Zhurnal.KS
Teknologji

Informacioni i vjedhur nga 235 milionë llogari: Rrjetet sociale të ekspozuara ndaj sulmeve

Rrjedhja masive e fundit tregoi se rreth 235 milionë përdorues të Instagram, TikTok dhe YouTube tani janë të ekspozuar ndaj sulmeve me qëllim të keq. 

Të dhënat e dala u ndanë në disa grupe. Dy më të mëdha, secila që përmbajnë informacione për më pak se 100 milionë përdorues, u mblodhën nga përdoruesit e Instagramit, transmeton Telegrafi.

Grupi i tretë i të dhënave është rreth 42 milionë përdorues të TikTok, dhe më i vogël është rreth pak më pak se katër milionë përdorues të YouTube.

Kompania që zbuloi këtë rrjedhje, Comparitech, zbuloi se rreth një e pesta e përdoruesve kishin zbuluar ose një numër telefoni ose një adresë e-maili.

Compartitech vë në dukje se nuk dihet se sa kohë baza e të dhënave ishte në dispozicion të publikut përpara se ta zbulonin, por që eksperimentet e tyre të tjera treguan se hakerët mund të gjejnë dhe sulmojnë baza të të dhënave të pasigurta në vetëm disa orë.

Postime të ngjashme

Tesla pranon bitcoin për shitjen e veturave

S.B.

Përdoruesit e Android-it raportojnë një numër problemesh me aplikacionet e tyre – ja si të zgjidhet problemi

S.B.

SpaceX shpreson të “lëshojë dhe zbresë” një prototip të ri të Starship këtë javë – pas shpërthimit të tri të tjerave

S.B.

Samsung dëshiron të sjellë një telefon inteligjent që paloset dy herë

S.B.

Shitet për 2.9 milionë dollarë postimi i parë në Twitter

S.B.

Nëse identifikoheni me më shumë se gjysmën e këtyre gjërave, ju jeni të fiksuar pas mediave sociale

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...