Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Interesim i ulët për të dhuruar plazmë gjaku në Strugë

Strugë, 4 nëntor, zhurnal.mk – Interesi për të dhënë plazmë gjaku nga pacientët të cilët janë shëruar nga COVID-19 në Strugë është shumë i ulët. Vetëm katër persona janë paraqitur për të dhuruar, ndërsa dy prej tyre nuk i kanë plotësuar kushtet.

Mjekja në Shërbimet për Transfuziologji në Strugë Cvetanka Koçovska, tha se pas analizave të bëra për anti-trupat e tyre në gjak, dy prej tyre i kanë plotësuar kushtet, ndërsa njëri është tërhequr.

“Nga gjashtë të paraqiturit, katër nga Struga dhe dy nga Ohri, është realizuar vetëm një donacion i plazmës kovalente. Interesi për këtë është shumë i ulët. Tani bëhet fjalë për një pacient mjaft të ri i sëmurë me COVID-19, me pasqyrë klinike të rëndë dhe në të dy qytetet jemi organizuar që të sigurojmë plazmë”, tha Koçovska.

Ajo ju bëri apel qytetarëve të cilët janë shëruar nga coronavirusi që të dhurojnë gjak, pasi siç tha, është konfirmuar se në mbi 70 përqind të rasteve ndihmon për t’u shëruar nga COVID-19.

Ndryshe, pacientët e shëruar të cilët dëshirojnë të japin plazmë gjaku, së pari duhet të paraqiten online në faqen e Institutit për Mjekësi të Transfuziologjisë për të plotësuar pyetësor.

Më pas, pacienti kërkohet nga Qendra për Shëndet Publik, ku edhe konfirmohet nëse i plotëson kushtet për të dhuruar plazmë gjaku.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...