Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Ish presidenti bolivian Evo Morales, kthehet në atdhe

Ish-presidenti i Bolivisë, Evo Morales, është kthyer në atdheun e tij, një ditë pasi pasardhësi i tij, Luis Arce, u betua për president të ri, transmeton Anadolu Agency (AA).

Lideri indigjen kaloi kufirin nga qyteti argjentinas La Quiaca në qytetin bolivian Villazon.

Pas dorëheqjes së tij të detyruar në vitin 2019, Morales i cili fitoi një mandat të katërt si president, u zhvendos në Meksikë ku iu ofrua azil politik. Më pas iu dha azil në Argjentinë.

Akuzat për terrorizëm dhe kryengritje kundër tij u anuluan nga një gjykatë boliviane në fund të tetorit, duke i hapur rrugë kthimit të tij në vendlindje. 

Vendimi i gjykatës erdhi menjëherë pasi partia e ish-presidentit Morales, Lëvizja për Socializmin, fitoi zgjedhjet e 18 tetorit me 55,1 për qind të votave.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...