Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Jancev pret që vendkalimi kufitar Pulevac për në Greqi të përfundojë për 2-3 vjet

Kavadar, 17 tetor – Bisedimet me Republikën e Greqisë dhe Qeverinë tonë janë intensive. Vitin e ardhshëm, projekti i plotë për ndërtimin e bajpasit do të vendoset së bashku me lidhjen me pikën kufitare.

Është përfshirë në Marrëveshjen e Prespës, nuk ka shpëtim nga ajo punë. Me lehtësimin e situatës me pandeminë, projektet janë gati, është aprovuar, do të tenderohet dhe mendoj se shumë shpejt ajo punë mund të jetë.

Parashikimi im është që për dy deri në tre vjet, ne do të kemi një kalim të plotë kufitar me një bajpas, që do të thotë siguri më e madhe dhe mbrojtje më e madhe e mjedisit, tha kryetari i Kavadarit Mitko Jancev në lidhje me vendkalimin e ri kufitar Pulevac me Greqinë.

Si pjesë e ndërtimit intensiv komunal, sot u asfaltua rruga “Ilcho Dimov” në fshatin Vatasha, në të cilën, siç tha Jancev pothuajse nuk ka rrugë për asfaltim.

Ai kujtoi se komuna përmes Ministrisë së Transportit dhe Lidhjeve, me një grant, nën-hua të Ministrisë së Financave, përmes Bankës Botërore, mori 1 milion e 150 mijë euro për rivitalizimin e rrugëve të tjera.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...