Agjencia Zhurnal.KS
Shëndetësi

Ju ther barku derisa jeni duke vrapuar? Cili është shkaktari dhe si ta parandaloni atë

Një dhimbje therëse, ose një goditje, nga ana e barkut ndodh kur vraponi

Edhe pse këto ndjesi janë të padëmshme, ato janë të dhimbshme, kështu që mund të shkurtojnë kohën e vrapimit. Ja se si të parandaloni shfaqjen e kësaj dhimbjeje.

Ja se çfarë i shkakton ato dhe disa këshilla se si t’i parandaloni ato. Në një trup të shëndetshëm, një mendje e shëndetshme:

Vrapimi konsumon më shumë kalori, dhe për rehabilitimin pas operacionit, noti dhe çiklizmi janë më të mirat, transmeton Telegrafi.

Shkaqet

– Konsiderohet se ka të bëjë me stërvitje të padrejtë, dehidrim, frymëmarrje të padrejtë, muskuj të dobët të bërthamës ose pjesës së poshtme të legenit ose nëse keni ngrënë shumë para stërvitjes, thotë Sara Mikulsky, terapeute fizikale.

– Sportistët që merren me aktivitete që përfshijnë një gjoks të ngritur, të tilla si hipizmi, noti dhe vrapimi, mund të preken më shumë , shton Samantha DuFlo, terapeute fizikale.

Disa nga shkaqet e tjera mund të përfshijnë sjellje të dobët, trup ose ushtrim pa u ngrohur.

Këshilla për të parandaluar këtë dhimbje

1. Ngrohuni para se të bëni stërvitje. Në vend që të filloni të ushtroni menjëherë, lejoni që trupi juaj të rregullohet dhe të nxehet para se të ushtroni.

2. Ngadalë rrisni ritmin. Në vend që të shkoni nga zeroja në 100 për qind menjëherë, ngadalë rrisni nivelin e përpjekjes tuaj. Mikulsky thotë se ndiqni rregullin e zakonshëm prej 10%. 3.

Ushtroni frymëmarrjen. – Është e rëndësishme të mësoni se si të merrni frymë siç duhet nëpërmjet barkut dhe të mos mbështeteni në muskujt ndihmës të frymëmarrjes (siç janë muskujt e shpinës dhe qafës) – thotë Fulop.

4. Hani një vakt të lehtë dhe qëndroni të hidratuar. Shmangia e vakteve të mëdha dhe të rënda, të mbushura me ushqime të yndyrshme ose të skuqura para se aktiviteti fizik të zvogëlojë mundësinë e tehut anësor, thotë Mikulsky. Gjithashtu mos harroni të pini ujë gjatë dhe pas treningut.

Postime të ngjashme

Çfarë mund të tregojnë rrudhat në ballë për shëndetin e zemrës

admin

Si të pastroni enët e gjakut me një trajtim të thjeshtë natyral

admin

Rastet kur nuk duhet të përdorni vaj kokosi

S.B.

Pija shëruese me xhenxhefil që lufton viruset, lehtëson dhimbjen e kyçeve dhe problemet e tretjes

S.B.

Kontrolloni sytë tuaj për shenja të hershme të sëmundjes së zemrës

S.B.

Raporti i ri i AstraZeneca thotë se vaksina ishte 76 për qind efektive në parandalimin e simptomave të COVID-19

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...