Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Kabul, 20 të vrarë nga një sulm në universitet

20 persona janë vrarë dhe 22 janë të plagosur nga të shtënat 6-orëshe mes tre sulmuesve të armatosur dhe forcave të sigurisë së Afganistanit në Universitetin e Kabulit.

Mediat e Afganistanit njoftuan për së paku 10 studentë të vrarë.

“Qindra student, profesorë dhe personel administrativ të Universitetit kanë ikur përmes mureve të kompleksit, derisa qindra tjerë ishin shpëtuar nga forcat e sigurisë” – thonë zyrtarët dhe dëshmitarët okularë. Liderët talebanë kanë mohuar se luftëtarët e tyre qëndrojnë pas sulmit.

Ky është sulmi i dytë ndaj një institucioni arsimor në Kabul brenda 10 ditëve, kurse muajin e kaluar, 24 persona, kryesisht studentë, ishin vrarë në një sulm ndaj një qendre arsimore në Kabul.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...