Agjencia Zhurnal.KS
Kuriozitete

Kapet serish ariu më i kërkuar në Evropë

Një ari i egër nga Alpet italiane, me nofkën “Papillon” është kapur për herë të tretë, ka njoftuar qeveria provinciale e Trentino.

Ariu, emërtimi zyrtar i të cilit është M49, kishte ikur në korrik 2019 dhe korrik 2020 dhe muajin e kaluar ai disi arriti të ‘hiqte qafe’ nga gjerdanët radion që gjurmonin lëvizjet e tij.

Por Papillon ra në kurthin e vendosur në malin Lagorai.

Ai e mori pseudonimin e tij nga romani i famshëm nga i dënuari francez Henri Charriere në të cilin përshkruan përpjekjet për të shpëtuar nga kolonia e të dënuarve francezë në Guianën franceze.

Bazuar në modelin letrar Papillon (Butterfly), një film hollivudian u bë në 1973 me Steve McQueen dhe Dustin Hoffman në rolet kryesore.

M49 u arratis për herë të parë disa orë pas kapjes, duke kaluar mbi katër gardhe, njëra prej të cilave ishte e drejtpërdrejtë. Autoritetet e quajtën masën “të paimagjinueshme”.

Rojave italiane iu deshën nëntë muaj për ta gjetur. Dy muaj më vonë ai shpëtoi përsëri. Për shkak të karakterit të papërmbajtur, autoritetet e konsiderojnë atë të rrezikshëm për njerëzit dhe bagëtinë.

Arinjtë janë një specie e rrezikuar dhe sjellja e tyre shqetëson gjithnjë e më shumë banorët e Trentinos, një provincë alpine në jug të Tirolit.

Pyjet e Trentinos janë të populluara nga arinjtë që janë specie e mbrojtur përmes një programi të financuar nga BE. Që atëherë, kontaktet e tyre me njerëzit janë bërë më të shpeshta dhe potencialisht më të rrezikshme.

Shumë besojnë se Papillon, i cili është bërë një simbol i lirisë dhe fuqisë së natyrës mbi njerëzit për grupet e mbrojtjes së kafshëve, do të përpiqet të shpëtojë edhe një herë. /kp/Telegrafi/

Postime të ngjashme

Zgjidhni një flutur dhe zbuloni anët e fshehura të personalitetit tuaj

S.B.

Nusja e bllokuar nga përmbytjet në Australi dërgohet me helikopter në dasmë

S.B.

Një “Rapunzel” në jetën reale, nuk i shkurtoi flokët për 17 vjet

admin

Ja si do të duket qyteti i parë në Mars!

admin

Inskenoi rrëmbimin për të mos shkuar në punë, nuk ia mori mendja se do t’i kushtojë shtrenjtë – policia në Arizona zbuloi të vërtetën

S.B.

Burri nuk arriti të hapte parashutën, instruktori e filmoi atë duke e shpëtuar

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...