Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Kapsula e SpaceX me katër astronautë arrin në stacionin hapësinor

Kapsula e sapo nisur e SpaceX me katër astronautë mbërriti të hënën në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar, shtëpia e tyre e re deri në pranverë.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, Crew Dragon u ankorua natën vonë të hënën, pas një fluturimi 27 orësh, plotësisht të automatizuar nga Qendra Hapësinore Kennedy e NASA-s.

“Oh, çfarë zëri të mirë për të dëgjuar”, thirri astronautja e stacionit hapësinor, Kate Rubins, kur komandanti i Dragon, Mike Hopkins, filloi të kontaktojë në radio.

“Ne mezi presim që t’ju kemi në bord”, shtoi ajo pasi të dy anijet kozmike u bashkuan.

Ky është misioni i dytë me astronautë për SpaceX.

Por është hera e parë që kompania e Elon Musk dërgon një ekuipazh për një qëndrim të plotë gjysmë viti në stacion.

Fluturimi provë me dy pilotë në fillim të këtij viti zgjati dy muaj.

Tre amerikanët dhe një astronaut japonez do të qëndrojnë në “laboratorin e orbitës” derisa zëvendësuesit e tyre të mbërrijnë me një tjetër Dragon në prill.

Dhe kështu do të vazhdojë, me SpaceX – dhe përfundimisht me Boeing – duke transportuar astronautë nga dhe drejt stacionit, për NASA-n.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...