Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni TOP LAJM

Karakaçanov: Gjermania bën presion mbi Bullgarinë për të filluar negociatat midis Maqedonisë së Veriut dhe BE-së

Sofje, 17 tetor – Gjermania bën presion mbi Bullgarinë për të filluar negociatat midis Maqedonisë së Veriut dhe Bashkimi Evropian. Kjo u deklarua nga zv. kryeministri dhe Ministri i Mbrojtjes së Bullgarisë, Krasimir Karakaçanov.

“Disa maqedonas besojnë se gjermanët dhe disa vende të tjera evropiane do të na bëjnë presion dhe ne do të pajtohemi pa kushte t’i mbështesim ata. Ata na bëjnë presion, fakt! Bullgaria ka dinjitetin e saj, politikën e saj dhe është një shtet sovran. Askush nuk mund të na thotë se duhet t’i kthejmë shpinën 1.000 vjetëve”, tha Karakaçanov për “Nova” të Bullgarisë.

Ai theksoi se në radhë të parë bëhet fjalë për vendin që aktualisht është president i BE-së. Gjermania është shumë aktive me argumentin se” ju mund t’i ndaloni përsëri “, shtoi Karakaçanov.

Ai kujtoi se në vitin 1941 nuk ishte Bullgaria ajo që i shpalli luftë Mbretërisë së Jugosllavisë, por Gjermania fashiste, por nuk kishte asnjë pllakë të vetme në Maqedoni për pushtuesit gjermanë.

“Ndoshta në Maqedonia e Veriut sot është e shqetësuar të flasë për të, sepse Kancelarja Angela Merkel dhe Gjermania janë udhëheqëse me BE-në, por ata mendojnë se është e mundur të flasim për okupatorët bullgarë,” tha Karakaçanov.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...