Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Karakaçanov: Kishim bisedë të gjatë, tani gjithçka varet nga autoritetet në Shkup

Sofje, 10 nentor – Zv/kryeministri bullgar Krasimir Karakaçanov pas bisedimeve mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë në kuadër të Samitit të procesit të Berlinit në Sofje ka thënë se tani gjithçka varet nga autoritetet në Shkup.

Sipas tij, politikanët e Shkpit e kanë kuptuar se Bullgaria nuk udhëheq politikë të kokëfortësisë, por politik pricipiele dhe se ata janë shtet i pavarur dhe nuk ndikohen nga ndonjë shtet tjetër evropian.

“Ka dy opsione, ose mirë përfundon i tërë procesi edhe për Bullgarinë edhe për Maqedoninë, ose për Maqedoninë bisedimet me BE-në do të anulohen edhe për një kohë”, ka deklaruar Karakaçanov, përcjell SHENJA.

Ai ka shtuar se biseda e sotme ishte e gjatë në atmisferë miqësore dhe pa nevojë për përkthyes.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...